banner250

banner246

İşgalcileri kınayamayan BM'den "tam ölçekli savaş" uyarısı

Gazze'den atılan roketleri en sert şekilde kınayan ama Filistinlilerin ölümüne neden olan işgalci İsrail saldırılarını kınayamayan Birleşmiş Milletler'in (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, İsrail ve Filistin'in "tam ölçekli bir savaşa doğru sürüklendiği" uyarısı yaptı.

Filistin 12.05.2021, 01:40
İşgalcileri kınayamayan BM'den "tam ölçekli savaş" uyarısı

Wennesland, sosyla medya hesabından "Yangını derhal söndürün, tam ölçekli bir savaşa doğru sürükleniyoruz." açıklamasında bulundu.

Tüm tarafların gerginliği azaltma sorumluluğu taşıdığını ifade eden Wennesland, "Gazze'de yıkıma sürükleyen savaşın bedelini halk ödüyor." değerlendirmesi yaptı.

Kudüs'teki gerginlik

İşgal altındaki Kudüs, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinlilere zorunlu tahliye nedeniyle gergin günlere sahne oluyor. İşgalci İsrail'in Mescid-i Aksa'daki saldırıları da kutsal kentteki gerilimi tırmandırıyor.

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli direniş grupları, işgalcilerin Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi'nden çekilmesi için dün yerel saatle 18.00'e kadar süre tanımıştı.

İşgalcilerin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah'tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları işgal noktalarına çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üzerine de işgalciler, Gazze Şeridi'ne yönelik "Surların Muhafızı" adı verilen askeri operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

İşgalcilerin hava saldırılarında Filistin Sağlık Bakanlığına göre 10'u çocuk, 1'i kadın 28 Filistinli hayatını kaybetti, 152 kişi ise yaralandı.

Öte yandan Filistin direniş örgütleri de Gazze Şeridi çevresindeki işgalci noktalarını roketlerle vurdu.

İşgalciler Gazze Şeridi'nden atılan roketler nedeniyle 2 işgalcinin öldüğünü, 7 kişinin yaralandığını bildirdi.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?