banner203

banner250

Tıraşçı: Peygamber Efendimiz bütün varlığa vefa gösteren, vefayı kuşanan bir peygamberdi

Eskişehir İl Müftülüğü, “Mevlid-i Nebi Haftası” münasebetiyle “Peygamberimiz ve Vefa” konulu konferans düzenledi.

Eskişehir Müftülüğü 19.10.2021, 17:16
Tıraşçı: Peygamber Efendimiz bütün varlığa vefa gösteren, vefayı kuşanan bir peygamberdi
© DİHA

Eskişehir İl Müftülüğü, “Mevlid-i Nebi Haftası” etkinlikleri kapsamında Peygamberimiz ve Vefakonulu konferans düzenledi.

Eskişehir Eğitim Merkezi’nde düzenlenen konferansa Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı konuşmacı olarak katıldı.

“Peygamberimiz ve Vefa” konulu konferansında vefanın bir sorumluluk olduğuna dikkati çeken Tıraşçı, "Vefa insanın bizatihi kendisinden başlamak suretiyle herkese ve her şeye karşı ortaya koyması gereken bir sorumluluktur. Vefa insanlığa, kainata, canlı ve cansız varlığından istifade ettiğimiz her şeye karşı borcumuzu ödemek demektir. Eğer vefa sıfatıyla yapılmış bir sıfat tamlaması olsaydı, o sıfata en çok yakışan isim Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.) olurdu. O ki Rabbine, ümmetine, insanlığa, canlı ve cansız bütün varlığa karşı vefayı gösteren, vefayı yaşayan, vefayı kuşanan bir peygamberdi. Veladeti ile kainatı, risaleti ile insanlığı, vefasıyla dünyayı güzelleştiren, alemlere rahmet Hz. Muhammed Mustafa'ya selam olsun. Bu vesileyle pek çok hizmetlerinin yanında, Kabe'nin yeryüzünde şubeleri olan mabetlerimizde, beş vakit toplanan vefalı cemaate hizmet sunan, vefakar hademei hayrata, din görevlilerimize de selam olsun." dedi.

Vali Yardımcısı Salih Altun ise "Müslüman olmak, Peygamber Efendimizin ümmeti olmak, bize verilen en güzel nimetlerden birisi. Vefa kavramı ise bizim inancımızın temelini oluşturan temel yapı taşlarından birisi. Bu vesileyle Mevlidi Nebi Haftanızı tebrik ediyor, vefa gördüğümüz ve vefa gösterdiğimiz bir ömür olmasını diliyorum." diye konuştu.

Programın açış konuşmasını gerçekleştiren İl Müftüsü Bekir Gerek, "Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) her alanda bizim için en güzel örnektir. Onun vefası, aile hayatı, Rabbiyle olan irtibatı, insanlığa ve diğer mahlukata olan şefkat ve merhameti bizler için en güzel vefa örnekleridir. Bugün toplumlarda kaybolan değerlerden biri de vefadır. Halbuki vefa; birey ve toplum hayatında, aile hayatında çok önemlidir. Bundan dolayı vefa duygusunu yeniden canlandırmak gerekmektedir. Diyanet İşleri Bakanlığı bu sene bu temayı öne çıkardı. Yeniden daha vefalı bir birey ve toplum olmak ümidiyle başta Başkan Yardımcımız olmak üzere herkese hoş geldiniz diyor ve saygıyla selamlıyorum." ifadelerine yer verdi.

Program katılımcılara gül takdimi ile sona erdi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?