banner250

banner203

Hınıs’ta Camiler ve Din Görevlileri Haftası konferansı

Erzurum’un Hınıs ilçesinde 2018 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle din görevlilerine yönelik bir konferans düzenlendi.

Erzurum Müftülüğü 10.10.2018, 11:04
Hınıs’ta Camiler ve Din Görevlileri Haftası konferansı
© Diyanet Haber

SODES Gençlik Merkezinde düzenlenen ve Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hanifi Şahin’in konuşmacı olarak katıldığı konferansa İlçe Kaymakamı Bülent Ay, daire amirleri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı. 

Hınıs Müftüsü Sinan Cansever’in kısa bir açılış konuşması yaptığı programda Diyanet İşleri Başkanlığının hazırlamış olduğu sinevizyondan sonra Doç. Dr. Hanifi Şahin “Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler” başlıklı bir konferans verdi.

İslam kültür ve medeniyetinin oluşmasında cami, medrese ve çarşının çok önemli bir yer tuttuğunu dile getirerek konuşmasına başlayan Doç. Dr. Şahin, camide imam ve hatip olarak, medresede önce öğrenci sonra muallim olarak, çarşıda ise örnek bir şahsiyet olarak topluma her daim rehberlik yapan din görevlilerinin üstlenmiş oldukları kutlu görevi yerine getirmedeki sorumluluklarına vurgu yaptı. 

Konuşmasında örnek şahsiyetlere de yer veren Doç. Dr. Hanifi Şahin, din görevlilerinin işlerini iyi yapmalarının önündeki iç ve dış olumsuzluklardan bahsetti ve bu sıkıntıları aşmanın yollarıyla ilgili tavsiyelerde bulundu. Din görevlilerinin birey ve kitle psikolojisini bilen, beden dilini etkili kullanan, sosyolojik durumları dikkate almak zorunda olan ve fedakârlığı şahsiyetinin doğal bir parçası haline getiren kişiler olmaları gerektiğini, gerçek bir başarıya da ancak bu şekilde ulaşılabileceğini ifade etti. 

Program, Kaymakam Bülent Ay’ın Doç. Dr. Hanifi Şahin’e plaket takdimi ve başarılı din görevlilerine hediye takdimiyle sona erdi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?