banner297

banner319

Çevrimiçi 'Evliliğe İlk Adım' semineri düzenlendi

banner265

Erzurum Oltu İlçe Müftülüğü, yeni evlenen ve evlilik hazırlığında olan çiftlere yönelik “Evliliğe İlk Adım” semineri düzenledi.

Erzurum Müftülüğü 13.01.2021, 10:23
Çevrimiçi 'Evliliğe İlk Adım' semineri düzenlendi
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığınca başlatılan “Evliliğe İlk Adım” seminerleri, yeni evlenen ve evlilik hazırlığında olan çiftlerin katılımıyla ülke genelinde çevirimi olarak devam ediyor.

Bu kapsamda Oltu İlçe Müftülüğü tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında çevrimiçi olarak düzenlenen seminerde, katılımcılara; “Aile İçi İletişim”, “Yuvamız Merhamet Ocağı Olsun”, “Nikâh ve Sorumlulukları”, “Evlilikle Büyüyen Ailem”, “Ailede İffet ve Mahremiyet”, “Çocukla Şenlenen Yuvalar”, “Çevre Bilinci ve Tüketim Ahlakı” ile “Evlilik: Ahirete Uzanan Birliktelik” konularında bilgi verildi.

Dört hafta boyunca devam eden seminer sonunda düzenlenen törende konuşan İlçe Müftüsü Sinan Cansever, bir kurum olarak ailenin fert ve toplum hayatındaki önemine değinerek şöyle konuştu:

“Problemsiz aile yoktur, ama problemlerini sağlıklı bir iletişimle çözebilen ve çözemeyen aileler vardır. Dolayısıyla seminerlerde dile getirilen hususlar, 'temeli Allah’ın emri, Peygamberin kavli' ile kurulan yuvaların problemlerini çözmede birer ölçü ve anahtardır. Allah’ın lutfettiği ülfet ve muhabbeti merhamet harcıyla karmak, hak ve sorumluluk dengesini kurmak, elimizde olmayanların hasretini çekmek yerine var olanın kıymetini bilmek ve birbirimize emanet bilinciyle sahip çıkmak, iki çift gözün bir ömür boyu mutlulukla tek bir noktaya bakmaları için yetecektir. Yeter ki aramızdaki saygı, güven ve adalet duygusu zedelenmesin.”

Seminere katılan çiftler ise "seminer programının kendilerine birçok şeyin değerini yeniden hatırlattığını ve farkındalık noktasında kendilerine çok farklı pencereler araladığını" ifade ederek Diyanet İşleri Başkanlığına ve Oltu Müftülüğüne teşekkür ettiler.

Konuşmaların ardından İlçe Müftüsü Sinan Cansever, seminere katılanlara “Katılım Belgesi” ile birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından çıkan çeşitli kitaplar takdim etti.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (8)
Abdullah Tanrıkulu 1 yıl önce
rehabilite edileceği bir ikinci proje olarak hiç vakit kaybetmeden ve daha fazla geç kalınmadan hayata geçirilmelidir. Milletimizin evlâtlarının manevi çöküşünü hazırlayan ve hızlandıran İnternetteki bütün bu kirli sosyal siteler âcilen kapatılmalıdr
Abdullah Tanrıkulu 1 yıl önce
..olması gerektiği bir proje olarak ülke geneline yaygınlaştırılı ve âcilen bu proje zorunlu hale getirilmelidir. Ve bu projeye paralel olarak aynı şekilde, yine alanında uzman olan kişiler tarafından; 60 yaş altı evli çiftlerin de rehabilite...
Abdullah Tanrıkulu 1 yıl önce
..geçtikleri gibi, adayların süt akrabalığı testleri de yapılarak; Diyanet İşleri Başkanlığı tarafindan organize edilerek; pedegog, psikolok, din ve ahlak uzmanları tarafından verilecek olan bu seminerlere tüm gençlerimizin katılmalarının zorunlu...
Abdullah Tanrıkulu 1 yıl önce
Son derece kirli İnternet siteleri ve medya programlarının gayretiyle Aile kurumu tehlike altında. Son kale aile.. "Evliliğe İlk Adım Seminerleri" öncelikle yuva kurmak isteyen gençlerin, resmi nikâh öncesi sağlık kontrolunden ve sağlık testlerinden.
Hüsni Kaya 1 yıl önce
Çok hayırlı bi proje..Türkiye geneline acil olarak yaygın hale getirilmeli
Ömer Elibol 1 yıl önce
Hayırlı uğurlu olsun inşaAllah
zakarim 1 yıl önce
çok yararlı bi eğitim değerli müftümüzden Allah razı olsun
SALİH UYGUR 1 yıl önce
Hayırlı olsun.