banner203

banner250

Dekan, Ziyaretlerine Gitti

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Alıcı, Dede Paşa Erkek Kur’an Kursunda hafız öğrencilerle buluştu

Erzincan Müftülüğü 06.08.2018, 13:38
Dekan, Ziyaretlerine Gitti
© Diyanet Haber

Erzincan Müftülüğüne bağlı Dede Paşa Erkek Kur’an Kursunda hafız yapan öğrenciler, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Alıcı’yı misafir etti.
Ziyarette Öğrencilerle “Kur’an, İlim ve Hikmet Üzerine” Sohbet Etti.

Prof. Dr. Alıcı, öğrencilere; içlerindeki ilim ve hikmet sevdasını asla yitirmemelerini hayat boyu öğrenci kalmalarını tavsiye etti.
 
Prof. Dr. Alıcı, bu çağda her Müslümanın ilim talibi olmak, medeniyetimizi yaşamak ve yaşatmak, Kur’an ve sünnet düşmanlarına engel olmak gibi üç vazifesi olduğunu hatırlattı. Birinci olarak her daim irfan, ilim ve hikmetin talibi olmalarını ve kendilerini her yönden iyi yetiştirmelerini isteyen Alıcı, Müslümanların ilim ve hikmeti daima öğretmeyi emreden Kur’an-ı Kerim’in insana “Alak” suresinde bilgiyi, kalemi asla ellerinden bırakmamalarını emrettiğini açıkladı. İlim ve hikmetin, hayal, umut ve ufuk vereceğini, hayali olanın manevi açıdan ölmeyeceğini, umudu olmayanın hayattan kam alamayacağını açıkladı.  Hayatın her anını Allah rızası için yaşamak gerektiğini, yemek içmek için değil yaşatma sevdasına gönül veren insanlar olmak gerektiğini ifade etti. Hayatı yemek içmek olarak anlayanlar için hayatın hızlı ve çabuk geçeceğini, onu anlamlandıranların ise dolu dolu ve bitmeyen bir ömre sahip olacaklarını söyledi.

Alıcı, İslam tarihi boyunca Kur’an ve sünnete dayalı olarak Müslümanların inşa ettikleri derin ve çok boyutlu irfana dayalı medeniyeti hem yaşamalarını hem de yeni nesillere ailelerine, yakın çevrelerine anlatmalarını, yabancıların kurdukları medeniyetlerden de haberdar olmalarını ama kendi öz kültür ve medeniyetlerini daima anlayarak yaşayarak öğretmelerini istedi.  

diyanet ahber

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?