banner250

banner246

Müftülük hasta vatandaşlara manevi destek sağlıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan “Hastanelerde Manevi Destek ve Rehberlik” hizmeti protokolü kapsamında hizmet veren Elazığ Müftülüğü birim görevlileri, hasta odalarını tek tek ziyaret ediyor.

Elazığ Müftülüğü 24.07.2019, 08:17
Müftülük hasta vatandaşlara manevi destek sağlıyor
© Diyanet Haber

Manevi Destek ve Rehberlik hizmeti veren Muhammed Burak Bakır ve Huriye Balkıs’ın çalışmaları hastane yönetimi ile birlikte hastalar ve hasta yakınları tarafından takdir topluyor.

Yatan hastaları ziyaret eden görevliler, tıbbi tedaviyi desteklemek amacıyla moral ve motivasyon sağlıyor.

Deneyimli sağlık ekibi, teşhis ve tedavide ileri teknoloji cihazlar ve beş yıldızlı otel konforunda sağlık hizmeti sunan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde, “Manevi Destek ve Rehberlik” hizmeti de verilerek, hastaların moral ve motivasyonunun yüksek tutulması sağlanıyor.

Tıbbi tedaviye önemli katkı sunuyorlar

“Hastanelerde Manevi Destek ve Rehberlik” hizmeti veren birimin görevlileri, hasta odalarını tek tek ziyaret ediyor. Cerrahi müdahale görecek hastalara ameliyathaneye girmeden önce veya tedavi süreci devam eden yatan hastalara telkinde bulunan görevlilerin bu çabası, tıbbi tedaviye önemli katkı sunuyor.

Birimde görevli Manevi Destek Ve Rehberlik Uzmanları sadece hastaları değil hasta yakınları ve hastanede çalışan personelleri de ihtiyaç halinde ziyaret ederek veya bireysel görüşmeler yaparak destek sağlıyor.

diyanet haber elazığ müftülüğü

Projenin önemi

Ziyaret edilen hastaların moral ve motivasyon sağladığı gözlenirken, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Savaş Öztürk de Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Bakanlığı’nın ortak projesinin hastanelerinde uygulanmasının önemine dikkati çekti.

Başhekim Öztürk, “Hastanemiz açıldıktan sonraki süreçte bir yandan halkımıza kaliteli ve erişilebilir sağlık hizmeti sunmak için çalışmalar yaparken, hastalarımıza moral ve motivasyon sağladığını düşündüğümüz manevi destek hizmetini aktif hale getirdik. Açılışımızdan bu güne kadar 2 bin 65 hasta, hasta yakını ve hastane personeline manevi destek sağladık. Bunların olumlu dönüşlerine tanık olmak, yapılan çalışmanın öneminin en önemli göstergesini oluşturuyor” dedi.

Kişinin kendini iyi hissetmesinin tıbbi tedaviye olumlu etkisinin tartışılmaz bir gerçek olduğunu vurgulayan Başhekim Doç. Dr. Öztürk, şöyle devam etti:

"Hasta ya da hasta yakınlarının duygularının en karmaşık olduğu yerlerden birisi hastanelerdir. Bu nedenle zaman zaman üzüntü, sıkıntı, öfke ve ümitsizlik gibi olumsuz duygulara kapılabilmekteler. İnsanlar, bu gibi durumlarla baş edebilme konusunda kendilerini yetersiz hissedebiliyorlar. İşte böyle bir zamanlarda, manevi destek biriminde görev yapan uzmanlarımız devreye girip, desteğe ihtiyaç duyan kişilere moral ve motivasyon sağlamakta ve onların olumsuz duygulardan arınmalarına yardımcı olmaktadır.”

Başhekim Öztürk, hasta tedaviye ne kadar inanırsa, ne kadar bağlı olursa tedavi sürecinin de o kadar hızlı olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
Mürsel Şeker 2 yıl önce
Yürekten desteklediğim bu uygulamanın,aktif katılımcılarının dahada artırılarak dahada yaygınlaştırılmasını,kalan diğer tüm illerde de aktif olarak uygulanmasını diliyorum
Dûalı ağızlardan çıkan her dûa,her temenni,her tebessüm (özelliklede hastaların ve dertlilerin yüreğine) inşirah veriyor çünkü
Selam,Dûa ve Muhabbetle