banner203

banner222

İslam düşmanlığının zirve yaptığı bir dönemde, Peygamberimizi tanıma ve anlama bizim için çok daha önemli hale gelmiştir

Elazığ İl Müftülüğü, Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle "Peygamberimiz ve Çocuk" konulu konferans düzenledi.

Elazığ Müftülüğü 28.10.2020, 16:48
İslam düşmanlığının zirve yaptığı bir dönemde, Peygamberimizi tanıma ve anlama bizim için çok daha önemli hale gelmiştir
© Diyanet Haber

"2020 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası" etkinlikleri, il ve ilçe müftülükleri koordinesinde ülke genelinde devam ediyor.

"Peygamberimiz ve Çocuk" temasıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında, Elazığ İl Müftülüğü "Peygamberimiz ve Çocuk" konulu konferans düzenlendi.

Edibe Can Müftülük Sitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen "Peygamberimiz ve Çocuk" konulu konferansa Vali Erkaya Yırık, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı Fatih Mehmet Karaca, Elazığ Müftüsü Selami Aydın, siyasiler, kurum amirleri, STK temsilcileri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Vali Erkaya Yırık, "Fahri kainat, server-i alem, iki cihan güneşi Peygamber Efendimizi bugün anıyoruz. Bir hafta gibi kısa bir sürede O’nu anlatmak mümkün değildir. O en güzel ahlak üzere gönderilmiş bir peygamberdi. Rabbim bizlere de O’nun ahlakı ile ahlaklanmayı nasip eylesin. O’nun her tavrı, her vasfı ve her ahlakı bizim için örnektir. Çocuk sevgisi de aynı şekildedir. Bu akşamın hürmetine Peygamber Efendimizin şefaatine nail olmayı temenni ediyorum" dedi.

- Çocuklar, ailenin yanı sıra milletlerin ve toplumların geleceği için de önemli bir yer teşkil etmektedir

Mevlid-i Nebi Haftası temasının "Peygamberimiz ve Çocuk" olarak belirlendiğini hatırlatan İl Müftüsü Selami Aydın ise "İnsanlık için her konuda örnek olan Peygamber Efendimizin, insanın şahsiyet oluşumunda en etkili dönem olan çocukluk dönemine ait tavsiye ve uygulamalarını, dünya hayatının süsü olan çocuğa yönelik yaklaşımını anlamaya çalışacağız. Çocuklar ailenin yanı sıra milletlerin ve toplumların geleceği için de önemli bir yer teşkil etmektedir. İnanç ve medeniyet değerlerine bağlı yetiştirilen çocuklar, içinde yaşadıkları toplumun ve milletlerin sağlam temeller üzerinde yükselmesine vesile olacaktır. Bu vesile ile Mevlid-i Nebi Haftası’nın hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz ediyorum" ifadelerini kullandı.

- İslam düşmanlığının zirve yaptığı bir dönemde Peygamber Efendimizi tanıma ve anlama bizim için çok daha önemli hale gelmiştir

"Peygamberimiz ve Çocuk" konulu konferansını sunmak üzere kürsüye gelen Diyanet İşleri Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı Fatih Mehmet Karaca, şunları kaydetti:

"Dünyanın kurulmasından bu tarafa geçen süre içerisinde hak ile batılın savaşı kıyamete kadar hiç bitmeksizin devam etti, devam edecek. İnsanoğlunun yaratılışından itibaren neredeyse şeytanın hilesi ve vesveseleriyle Allah'a karşı mahlukatı isyana çağırmak, Allah'ın razı olmadığı bir hayatı yaşamak üzere yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak isteyen batıl temsilcileri, Hakk’ın temsilcileri ile mücadele edip durdular. Günümüzde ayyuka çıkan İslam ve peygamber düşmanlığı bunun bir sonucudur. İslam düşmanlığının zirve yaptığı bir dönemde Peygamber Efendimizi tanıma ve anlama bizim için çok daha önemli hale gelmiştir.

- Peygamberimiz nasıl bir metot uyguladıysa bizler de çocuklarımızı öyle yetiştireceğiz

Çocuklar dünyaya geldikleri zaman haklarıyla birlikte geliyorlar. Onlar hakları ile beraber dünyaya gelirken, bizler de anne ve babalar olarak çocuklarımıza kaşı görev ve sorumluluklar üstlenmiş oluyoruz. Anne ve babalar olarak bu görevleri nasıl yerine getireceğimiz konusunda Rabbimizin emirlerini ve Peygamberimizin uygulamalarını göz önünde bulundurarak hareket etmeliyiz. Peygamberimiz nasıl bir metot uyguladıysa, bizler de çocuklarımızı öyle yetiştireceğiz. Onları en güzel şekilde yetiştirip böylece devletimizin, milletimizin, dinimizin ve insanlığın hizmetine sunacağız."

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)