banner203

banner250

Görme engelli hafız birinci oldu

2019 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlama etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Hafızlık Yarışması’nın Bölge Finali Elazığ’da yapıldı.

Elazığ Müftülüğü 24.06.2019, 12:41
Görme engelli hafız birinci oldu
© Diyanet Haber

Elazığ Müftülüğü tarafından İzzetpaşa Camii’nde organize edilen Bölge Finali’ne; Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Malatya, Mardin ve Şanlıurfa il birincileri katıldı.

Hıfzı kontrol, Tecvid ve Meharic-i Hurûf ile Eda ve Seda kategorilerinde verilen notlar sonucunda Diyarbakır’ı temsilen yarışmaya katılan Görme Engelli Din Görevlisi Hafız İdris Koçağa birinci oldu.

5 kişilik jüri not verdi

Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Ali Özgelen başkanlığındaki jüride; Elazığ İl Müftü Yardımcısı Abrurrahim Aytaç, Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Muhammed Doğan, Harput Eğitim Merkeze Eğitim Görevlisi Ahmet Yazıcı ve İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni Hüsamettin Kaya görev yaptı.

Abdulfettah Palüvi’nin adına ne yapsak azdır

Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Ali Özgelen yarışma ile ilgili olarak yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

Diyanet İşleri Başkanlığımız; Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma, Ezanı Güzel Okuma, Hafızlık ve Etkili Hutbe Okuma Yarışmaları düzenliyor. Güzel okuma yarışmalarında yarışmacılarımız Bölge’de mealiyle beraber yedi aşr-ı şerif, Türkiye Finali’nde ise on aşr-ı şeriften sorumlu tutuldular. Kur’an-ı Kerim’in manasına da vukufiyetin gelişmesi için böyle bir uygulama başlattık ve bunu devam ettirmek düşüncesindeyiz.

Kıraat ilminin büyüklerinden Abdulfettah Palüvi’nin memleketinde olmaktan ayrıca mutluyuz. Özellikle Elazığ Kur'an-ı Kerim aşığı, Kur’an’a hizmet eden, gönül veren bunu arzu ettiklerini bildiğimiz için Hafızlık Bölge Finali’ni Elazığ’da yapmayı uygun bulduk. Kur’an adına, hocamız Abdulfettah Palüvi’nin adına ne yapsak azdır diye düşünüyoruz.

Ben ayrıca Mardin’de Kur’an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nda Elazığ’ı temsil eden ve birinci seçilerek Türkiye Finali’ne katılacak olan Hafız Cabir Karataş Hocamızı da bir kez daha tebrik ediyorum. Kendisinden Türkiye Finali’nde de derece beklediğimi ifade ediyorum.

İzzetpaşa Camii’nde icra ettiğimiz yarışma çok güzel oldu. Hem katılımcılar hem cemaatimiz sükûnetle takip ettiler. Başta Elazığ Müftülüğüne ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.”

Yarışmanın ilimizde yapılması bizim için bir onurdur

Yarışma ile ilgili olarak görüşlerini belirten İl Müftü Yardımcısı Abdurrahim Aytaç:

“Böyle güzel ve anlamlı bir yarışmanın ilimizde yapılması bizim için bir onurdur. İlimiz adına güzel bir etkinlik oldu. Komisyon üyelerimize ve bütün katılımcılara teşekkür ediyorum. Bizim için katılımcıların hepsi birincidir ama sonuçta her yarışmanın bir birincisi vardır. İnşallah burada birinci olan arkadaşımız bölgemizi Türkiye finalinde en iyi şekilde temsil edecektir. Kendisine başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Yarışma sonucunda dereceye giren görevliler ile birlikte tüm katılımcılara çeşitli hediyeler verildi.

Hafız İdris koçağa bölge birincisi oldu

Elazığ’da yapılan 1. Bölge Hafızlık Yarışması sonucunda Diyarbakır’dan Görme Engelli Hafız İdris Koçağa birinci, Şanlıurfa’dan M. Usame Okkkalı ikinci ve Gaziantep’ten Ömer Çelik ise üçüncü oldu. Hafız İdris Koçağa, Türkiye Finali'nde bölgeyi temsil edecek.

Türkiye finali Kütahya’da yapılacak

Türkiye Hafızlık Yarışması Finali, 10 Bölge birincisinin katılımı ile 15 Eylül 2019 tarihinde Kütahya’da yapılacak.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?