banner250

banner246

Uzaktan eğitimle 1 ayda 1275 öğrenci hafızlığını tamamladı

Tüm dünyada etkili olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı Diyanet İşleri Başkanlığınca alınan tedbirler kapsamında yüz yüze eğitime ara verilen Kur'an kurslarında, hafızlık eğitimleri başta olmak üzere bütün programlar uzaktan eğitim metoduyla sürdürülüyor.

Eğitim 02.05.2020, 20:27
Uzaktan eğitimle 1 ayda 1275 öğrenci hafızlığını tamamladı
© Diyanet Haber Arşiv

Tüm dünyada etkili olan ve Dünya Sağlık Örgütü'nün "pandemi" olarak ilan ettiği yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı Diyanet İşleri Başkanlığınca alınan tedbirler kapsamında yüz yüze eğitime ara verilen Kur'an kurslarında, hafızlık eğitimleri "uzaktan eğitim" metoduyla sürdürülüyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde ülke genelindeki Kur'an kurslarında devam eden hafızlık eğitimleri ile birlikte, vaiz ve müftülerin yetiştiği ihtisas eğitimleri de uzaktan eğitim yöntemiyle dijital platformlar üzerinden yapılıyor.

Özellikle uzun ve titiz bir planlamayı gerektiren hafızlık sürecinde öğrenciler, uzaktan eğitim yönteminde hergün düzenli olarak yaptıkları ezberlerini hocalarına görüntülü aramayla dinletiyor.

Türkiye'de farklı yöntemlerle de uygulanan hafızlık eğitiminde öğrenci, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur'an kurslarında en çok tercih edilen yöntem olan hergün bir cüzün bir sayfasını ezberlemek kaydıyla Kur'an-ı Kerim'in tamamını hıfzediyor.

Koronavirüs salgınının Türkiye'de görüldüğü güne kadar öğretici-öğrenci şeklinde, yüz yüze ve yatılı kurslarda sürdürülen hafızlık eğitimleri, salgına karşı alınan tedbirler kapsamında teknolojik imkânlar kullanılarak uzaktan eğitim sistemine dönüştürüldü.

Bu kapsamda, binlerce öğrenci ve öğreticinin hergün uzaktan eğitim metoduyla sürdürdüğü çalışmalar sonucunda, ülke genelindeki Kur'an kurslarında çok sayıda hafız eğitimini tamamlayarak mezun oldu.

- Bin 275 öğrenci uzaktan eğitimle hafızlığını tamamladı

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre; Covid-19 salgını sebebiyle kurslarda yüz yüze eğitime ara verilen dönemde, uzaktan eğitim metoduyla 1-30 Nisan 2020 tarihleri arasında, 65 ilde 378'i kız, 625'i erkek olmak üzere toplam bin 3 öğrenci hafızlığa başladı.

Yine 79 ilde 485 kız, 790 erkek olmak üzere toplam bin 275 öğrenci ise uzaktan eğitim yöntemiyle hafız oldu.

- İhtisas kurları 5 Haziran'a kadar devam edecek

Öte yandan Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılan açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığının vaiz ve müftü yetiştirdiği Dini Yüksek İhtisas Merkezleri'nde, uzaktan eğitimlerin 5 Haziran'a kadar devam edeceği bilgisine yer verildi.

banner249
Yorumlar (14)
Arda Yusuf Duman 1 yıl önce
Birisi benim,
Kenan 1 yıl önce
MaaşAllah rabbim hafızlığını daim etsin kuran-i yaşamayı 'da nasip etsin
محمد أمين سيدأغل 1 yıl önce
Emeği geçen herkese Allah razı olsun. Allah sayılarını artırsın istemeyenleri hidayet versin vermezse hidayet Allah onları KAHRU PERİŞAN etsin.
Sema nur 1 yıl önce
MasAllah Rabbim Kuran i Kerimi hayatimiza da gecirmeyi nasip etsin
kübra 1 yıl önce
masAllah sayıları daha çok olsun onunla yasamayı nasip etsin rabbim.
Rumuz: Fatimâ'tuz Zehra 1 yıl önce
MaşAllah maşAllah .Rabbim yuruyen Kur'anlarimizi çoğaltsin inşAllah
Kazım İlhan 1 yıl önce
Allah sayılarını artırsın.Tamam da...O halde ne gerek var yatılı kurslara.Nasılsa uzaktan eğitimle de hafızlık yapılabilirmiş...
Kenan 1 yıl önce
Öyle deme kardeşim bizler anne baba olarak asla bir öğretmen olamayız onların tırnağı olamayız bu çocuklar uzaktan hafız olduysa yine o fedakar öğretmenleri sayesinde oldu zaten onlar alt yapısını hazırlamıştı ona rağmen bir hafız babası olarak o dersi hazirlamanin zorluğu anlatılmaz iyiki kurslarımız var
Ruhi Elmas 1 yıl önce
Mevlam daiimm eylesin hocalarımıza ve öğrencilerimize kolaylık ve sabrı cemil versin inşAllah...
Ahmet Nergiz 1 yıl önce
MaşAllah
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?