banner250

banner246

TDV Bornova Koleji’nden uluslararası başarı

Türkiye Diyanet Vakfı İzmir Bornova Koleji, gençlerin araştırma becerilerini geliştirmeyi amaçlayan Uluslararası Gelecek Problemleri Çözme Programı (FPSPI) Yarışması’nda dünya ikinciliği ve üçüncülüğü kazandı.

Eğitim 16.06.2020, 18:12
TDV Bornova Koleji’nden uluslararası başarı
© Diyanet Haber

Gençlerin araştırma becerilerini geliştirmek amacıyla düzenlenen Uluslararası Gelecek Problemleri Çözme Programı (FPSPI) Yarışması’nda Türkiye Diyanet Vakfı İzmir Bornova Koleji, dünya ikinciliği ve üçüncülüğü kazandı.

Yarışmanın Türkiye finallerinde iki takımla Türkiye birincisi olarak uluslararası alanda Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanan Bornova Koleji öğrencileri, Amerika’da 3-9 Haziran tarihleri arasında online/çevrimiçi olarak düzenlenen yarışmada, “Middle” kategorisinde dünya 2.’si, “Junior” kategorisinde ise dünya 3.’sü olarak büyük bir başarı elde ettiler.

Bornova Koleji Müdür Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Şebnem Şen Aksoy, geçen yıl da aynı yarışmaya katıldıklarını ve takım halinde dünya üçüncüsü olduklarını hatırlatarak; “Bu yıl yarışmaya, Junior Don’t Get Bored takımının ‘Teneffüsleri Eğlenceli Hale Getirme’, Middle Richter takımının ise ‘Deprem Öncesi Yapılacaklar’ teması ile katıldık. Middle kategorisinde dünya 2.’si, Junior kategorisinde ise dünya 3.’sü olarak başarı çıtamızı bir basamak daha yukarı taşımış olduk. İnşallah seneye de katılacağımız yarışmada artık dünya birincisi olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Her iki takımın da yarışmaya bir yıl boyunca özenle hazırlandıklarını belirten Aksoy, yarışmaya iki takım halinde toplam 27 öğrencinin katıldığını dile getirdi.

Geleceğin sorunlarına bugünden çözüm bulmayı hedefleyen ve öğrencilere eleştirel düşünme becerilerini kullanarak, pozitif bir gelecek tasarlama ve planlama becerisi kazandırmayı amaçlayan programı, öğrencilerin gelişimi açısından çok önemsediklerini vurgulayan Aksoy; “Öğrenciler toplumlarında pozitif bir farklılık oluşturmak için birlikte çalışarak engelleri öğreniyor, tanıyor ve üstesinden gelebilmek için çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Biz de Bornova Koleji olarak öğrencileri geleceğe en iyi şekilde hazırlamanın gayreti içerisindeyiz. Bu tür ulusal ve uluslararası yarışmaları yakından takip ederek öğrencilerimizin bilgi ve becerilerini geliştirmelerine katkı sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?