banner250

banner246

Haseki'de Kurra Hafızlar İcazetini Aldı

Kırâat (Aşere-Takrib-Tayyibe) bölümünde eğitimini tamamlayan ve icâzet almaya hak kazanan 16 Kurra Hâfız’ın icâzetnameleri Reîsü’l-Kurra Vekili Mustafa DEMİRKAN Hocaefendi nezaretinde verildi.

Eğitim 27.07.2018, 11:38
Haseki'de Kurra Hafızlar İcazetini Aldı

Program ilk olarak Kurra Hâfız Metin ÇAKAR Hoca’nın Kur’ân tilavetiyle başladı ve misafir Kurra hâfızların tilavetleriyle devam etti.

Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Adil BOR, “Bizleri Kur’ân’la buluşturan ve bizleri Fatih Sultan Mehmet Han’ın yanında bir araya getiren rabbimize hamdolsun sözleriyle selamlama konuşmasına başladı ve konuşmasını şu şekilde sürdürdü:  “Malumunuz Aşere-Takrib Bölümü 1976 yılında İhtisas bölümüyle birlikte kuruldu ve halen eğitime devam etmektedir. Şu ana kadar Aşere-Takrib bölümünden 229 hocamız mezun olmuş ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önemli kademelerinde görev yapmaktadırlar. Kur’ân’a hizmet en yüce şereftir ve en yüce makamdır. Rabbimize hamdolsun bizleri Kur’ân’a hâdim ve hizmetçi kıldı. Kur’ân kıyametin sabahına kadar insanlığa rehberlik edecektir. İnsanlar ve insanlık onun nurundan istifade edecektir”.dedi.

İcazet programına iştirak eden Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hâfız Osman ŞAHİN ise, “Haseki Eğitim Merkezimizin Aşere-Takrib-Tayyibe icâzet merasimi vesilesiyle bugün burada bir cemiyet icra ediyoruz. Rabbim bu cemiyetlerin sayısını ve kalitesini arttırsın. Kur’ân’la şereflenmiş bu milleti Kur’ân hizmetinde daim kılsın inşallah. Diyanet İşleri Başkanlığımızın Kur’ân hizmetleri gün geçtikçe artarak devam ediyor. 4-6 yaş eğitiminden tutun, yaz Kur’ân Kursları ile Hâfızlık yaptıran Kur’ân Kurslarımızda, yediden yetmişe herkese Kur’ân hizmeti sunulmaktadır. Geçmişte yaşanan acı günleri, Kur’ân okumanın yasak olduğu günleri rabbim bir daha bu millete göstermesin. Bugün hamdolsun yüzkırkbin’e yaklaşan tescilli hâfızımız var. Kurra hâfızlarımızın sayısı da bin’i geçti.” dedi. 

Reîsü’l-Kurra’ya vekâleten Kurra Hâfız Mustafa DEMİRKAN Hoca’nın riyasetinde ve Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi Kıraat Bölümü hocalarının (Ramazan Pakdil, Talip Akbal, Murat Sefiloğlu, İbrahim Çavdar, Mahmut Ercan, Mehmet Kılıç) nezaretinde icâzet alan 16 Kurra Hâfız’ın hatim tertibine geçildiğinde misafir katılımcılar duygulu anlar yaşadı. İcazetnameler ve hediye takdimleriyle birlikte program sona erdi.

Kırâat (Aşere-Takrib-Tayyibe) bölümünde eğitimini tamamlayan ve icâzet almaya hak kazanan 16 Kurra Hâfız:
Abdullah Gökoğlu, Ahmet Arif Akababa, Ali Çelik, Doğan Yılmaz, Ebubekir Taşkın, Emrah Eşiyok, Enes Kaya, İbrahim Öngel, Mehmet Cin, Mehmet Tokgöz, Mehmet Mubin Düzgün, Mustafa Körpe, Olcay Tülüce, Salih Zeki Kaplan, Selçuk Arslan, Yakup Bulutlu.


  
 

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)