banner250

Hafta sonu Kur’an kursları camilerde başlıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı, hafta içi örgün eğitim dolayısıyla Kur’an kurslarına devam edemeyen öğrencilere yönelik hafta sonu Kur’an kursları başlatıyor.

Eğitim 14.03.2019, 14:20
Hafta sonu Kur’an kursları camilerde başlıyor
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı, öğrencilerin hafta sonlarını daha nitelikli geçirmelerini sağlamak ve yaygın din eğitimi faaliyetlerini yıl boyu sürdürmek amacıyla “Camilerde Hafta Sonu Kur’an Kursları” başlatıyor.

Projeye dair Diyanet Haber sitemize açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Saliha Bilgiç, özellikle öğrencilerin Kur’an-ı Kerim ve dini bilgilerle ilgili bilgi ve becerilerinin geliştirilmesini amaçladıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öğrencilerimizin Kur’an-ı Kerim ve dini bilgilerle ilgili bilgi ve becerilerini geliştirmek istiyoruz. Bunu da gençlerimizin hafta sonlarını amaçlı etkinlikler vasıtasıyla daha nitelikli geçirmelerini temin ederek, sağlıklı dinî ve ahlaki gelişim göstermelerine katkı sağlayarak, cami ve Kur’an kurslarıyla olan iletişimlerini güçlendirerek yapmak istiyoruz.”

Yaygın din eğitimi faaliyetlerinin yıl boyu sürdürülmesini hedeflediklerini belirten Bilgiç, şöyle devam etti:

“Özellikle üniversite öğrencilerimizi düşünerek hazırladığımız proje kapsamında kurslarımızı kampüs camilerinde, yurtların yakınında yer alan camilerde açmak istiyoruz. Gençlerin, İslam dininin değerlerini insan ve toplum hayatına anlam kazandıran unsurlardan biri olarak fark etmelerini sağlamak ve olumlu tutum ve davranışlar geliştirmelerine katkı sağlayarak sosyal ilişkilerini ve iletişim becerilerini geliştirmek istiyoruz.”

Program, cumartesi ve pazar günleri haftada dört saat olmak üzere her biri 12 hafta ve 48 saat sürecek; iki dönemde toplam 24 hafta boyunca devam edecek.

“Camilerde Kur’an Öğretimi” kursları kapsamında hazırlanan program, “Din Hizmetleri Sınıfı”nda görev yapan personel tarafından yürütülecek.

Camilerde söz konusu kursların açılabilmesi için en az 15 öğrencinin müracaat etmesi yeterli olacak. Bir öğrencinin en fazla 3 yıl kayıt yaptırabileceği kurslarda görev alan personel, yılda en fazla 100 saate kadar ek ders ücreti alabilecek.

Program, fiziki şartları eğitim öğretime uygun olan camilerde yeterli müracaatın olması şartıyla il ve ilçe müftülükleri onayıyla açılabilecek.

Programa 7-25 yaş arası bütün öğrenciler başvurabilecek.

Birden fazla sınıf açılması durumunda sınıflar, öğrencilerin yaş grupları dikkate alınarak oluşturulacak.

Programda Diyanet İşleri Başkanlığınca Kur’an kurslarına yönelik hazırlanan materyaller esas alınacak.

Kurslarda öğrencilerin seviyelerine uygun olarak Kur’an-ı Kerim, itikat, ibadet, siyer ve ahlak dersleri işlenecek.

Kurslara kayıtlar il ve ilçe müftülüklerinden yapılacak.

“Camilerde Hafta Sonu Kur’an Kursları” kapsamında ilk dönem 16 Mart’ta başlayacak.

Kurs ve kayıt tarihleri hakkında detaylı bilgi, il ve ilçe müftülüklerinden alınabilecek.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (25)
Ferhat Pehlivan 13 ay önce
Selamün aleykum hayırlı geceler. Yaşım 38 tecvidli kuranı kerim öğrenmek istiyorum bana nasıl yardımcı olabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin. Yardımcı olursanız çok sevinirim. GSM 0532 242 60 26.
Mail:fpfp0606@gmail.com
Busra parmaksiz 2 yıl önce
Allah razi olsun bu uygulamayi yapandan isAllah uygulanirda
Zeyneb yilmaz 2 yıl önce
5 yas lara yokmu yil icindede tatildede godebilecegi
Gülşen Ayaz 2 yıl önce
Bence çok güzel düşünülmüş hollandada veya başka ülkede varken senelerdir. Biz Müslüman ülkede niye yoktu geç bile kalınmış ama zararından neresinden dönülse kardır evlatlarımıza en iyi bi şekilde islamı anlatmak en iyisi Allah kolaylık versin
zeliha karakuş toker 2 yıl önce
güzel bir uygulama ben bunu 6 yıldır yapıyorum ..istanbul kadıköyde arapgirli kuran kursunda basladım simdide anamur mersin ayrıca ilköğretimde kuran dersi veriyorum....çocuklara ahlakı degerler ve itikadi inanç beraberinde severek canla başla
Şaban coşkun 2 yıl önce
Hocam ders ücretleri ni nasıl gırıuorsunuz bi turlu bulamadım
Fatih 2 yıl önce
Lütfen arapca kursları da olsun ben anlayarak Kuranı okumak istiyorum. Helede namaz kılarken.Cumle cumle biraz olsun anlamak istiyorum.
Abdüllatif 2 yıl önce
Kimler için gecerli
Melek 2 yıl önce
Hafta ici çalışıyorum hafta sonu bayanlarada kuran kursu her camiide açılması lazim...kur-an bilmiyorum ama her kuran kursu hafta sonu kapalı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?