banner203

banner235

Evden Kur’an öğrenme seferberliğinde yeni dönem kayıtları başladı

Diyanet İşleri Başkanlığınca, “Haydi Türkiye, Evden Kur’an Öğrenmeye” sloganıyla çevrimiçi uygulanan Kur’an-ı Kerim öğrenme seferberliğinde yeni dönem kayıtları başladı.

Eğitim 22.02.2021, 15:24
Evden Kur’an öğrenme seferberliğinde yeni dönem kayıtları başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Haydi Türkiye, Evden Kur’an Öğrenmeye” sloganıyla çevrimiçi Kur’an-ı Kerim öğrenme seferberliği başlatmıştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı rehberliğinde il ve ilçe müftülüklerince gerçekleştirilen çevrimiçi Kur’an-ı Kerim derslerine vatandaşın ilgisi yoğun oldu.

Din görevlilerince verilen çevrimiçi derslerle çok sayıda kişi Kur’an-ı Kerim öğrendi.

Tüm dünyada etkisini sürdüren yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde din hizmetlerini aralıksız sürdüren Diyanet İşleri Başkanlığı, “Haydi Türkiye, Evden Kur’an Öğrenmeye” sloganıyla “Uzaktan Kur’an-ı Kerim Öğretim Programı” hazırlamıştı.

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan çevrimiçi eğitim programı kapsamında ilk ders 28 Aralık 2020’de yapıldı, eğitimler 8 hafta boyunca devam etti.

Haftalık 6 saatten oluşan programda haftada 3 gün ve günde 2 saat çevrimiçi Kur’an-ı Kerim dersi yapıldı.

İl ve ilçe müftülükleri koordinesinde din görevlileri tarafından verilen çevrimiçi derslerde binlerce kişi Kur’an-ı Kerim öğrendi.

- Evden Kur’an öğrenme seferberliğinde yeni dönem kayıtları başladı

Eğitim programına dair gün ve saatlerin katılımcı taleplerine göre düzenlenebildiği eğitim programının yeni dönem başvuruları başladı.

Programa başvurular, Diyanet İşleri Başkanlığı resmî internet sitesi (www.diyanet.gov.tr) üzerinden alınacak.

- Eğitim programında engelli vatandaşlar da unutulmadı

Görme ve işitme engelli vatandaşların da başvurabileceği Uzaktan Kur’an-ı Kerim Eğitim Programı’na, ilk dönemde olduğu gibi yeni dönemde de 4 yaş ve üzeri bütün vatandaşların başvurusu kabul edilecek.

Vatandaşlar; https://dibbys.diyanet.gov.tr/ehys/OgrenciKursBasvuru.aspx bağlantısını kullanarak programa kayıt olabilecek.

- Haydi Türkiye, Evden Kur’an Öğrenmeye, Okumaya

Yeni dönemde; “Haydi Türkiye, Evden Kur’an Öğrenmeye, Okumaya” sloganıyla sürdürülecek “Uzaktan Kur’an-ı Kerim Öğretim Programı” hakkında Diyanet Haber’e değerlendirmelerde bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Sedide Akbulut, eğitim programının ilk döneminde yoğun bir taleple karşılaşıldığını söyledi.

Pandemi sebebiyle 4-6 yaş ve ihtiyaç odaklı Kur’an kurslarında eğitim gören öğrenci sayısında büyük oranda azalmalar olduğuna dikkati çeken Akbulut, bu süreçte vatandaşlarla buluşmak ve onlara yaygın din eğitimini ulaştırmak amacıyla böyle bir proje hazırlandığını dile getirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığının bu anlamda salgın sürecini bir fırsata çevirdiğini belirten Akbulut, çevrimiçi düzenlenen eğitimler sayesinde çok sayıda vatandaşa yaygın din eğitiminin ulaştırıldığını kaydetti.

- Özellikle 65 yaş üzeri vatandaşlarımız için bir bu program bir imkân oldu

Bazı özel durumlarından dolayı cami veya Kur’an kurslarında sürdürülen yaygın din eğitimi ile buluşamayan vatandaşların, adı geçen proje kapsamında Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendiğini belirten Akbulut; “Özellikle 65 yaş üzeri vatandaşlarımız için bir bu program bir imkân oldu. Onlar için bir kapı açmış olduk. Şimdi istedikleri zaman kendi telefonlarından veya çocuklarının, torunlarının telefonundan ben bu eğitimleri takip etmek istiyorum dediklerinde rahatlıkla evlerinde oturdukları yerden derslerimize katılabiliyorlar. Bu anlamda biz yaygın din eğitimini vatandaşlarımızın ayağına götürüyoruz. 21. yüzyılın dijital dünyasında çevrimiçi sunduğumuz eğitimlerde kaliteyi artırmayı çok önemsiyoruz. Dolayısıyla biz vatandaşlarımızı hem camiye getirebilmeyi hem de vatandaşlarımızın taleplerini çevrimiçi ortamlarda karşılayabilmeyi kendimize hedef ediniyoruz.” diye konuştu.

- Bize ulaşan insanımıza dair bir kaybımız olmadı

Yaygın din eğitiminin sadece Kur’an kursu olarak değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizen Akbulut, “Hutbe, vaaz ve irşat programları da bir yaygın din eğitimidir. Aynı şekilde gençlere yönelik sürdürdüğümüz faaliyetlerimiz yine yaygın din eğitimidir. Bu şu demektir, biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak yaygın din eğitimini her alanda veren bir kurumuz. Bu bakımdan pandemi sürecinde yaygın din eğitiminin inkıtaya uğradığını söyleyebiliriz. Çünkü biz salgına yönelik çok ciddi tedbirler aldık. Bir dönem camilerimizi kapatmak zorunda kaldık, cuma hutbelerini kısalttık, Kur’an kurslarına bir takım kısıtlamalar getirdik. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bize ulaşan insanımıza dair bir kaybımız olmadı. Ben bu şartlar altında yaygın din eğitiminden faydalanmak istiyorum diyen her vatandaşımız, mutlaka karşılığını aldı.” dedi.

Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Sedide Akbulut, sadece salgın sürecinde değil salgın sonrasında da talepler doğrultusunda çevrimiçi yaygın din eğitimlerinin sürdürüleceğini sözlerine ekledi.

Kayıtlar Diyanet İşleri Başkanlığı resmi iternet sayfasından yapılabilecek.

Kayıt için TIKLAYINIZ>>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner224
Yorumlar (2)
Mustafa Turhan 2 hafta önce
Selamün Aleyküm. Ben de bu projede yer alıyorum. öncelikle böyle bir proje geliştirip, Kur'an öğretimini vatandaşın evine, ayağına kadar götüren başta başkanımız Sayın Ali Erbaş ve tüm Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarından Allah binlerce kez razı olsun. Ben Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Sayın Sedide Akbulut hocamızın; 'sadece salgın sürecinde değil, salgın sonrasında da talepler doğrultusunda çevrimiçi yaygın din eğitimleri sürüdürülecek' ifadesini çok önemsiyorum. Gerçekten de ülkemizden ve tüm dünyadan pandemi süreci bitip maskesiz, mesafesiz eski günlere dönsek bile bu çevrimiçi Kur'an-ı Kerim Öğretim Programlarının devam etmesini bir Uzaktan Çevrimiçi Kur'an-ı Kerim Öğretim Programı hocası olarak istiyorum. Zira bu programda vatandaşın işini
Gerçekten de dijital çağın had safhasını yaşadığımız ve aynı zamanda dünyayı kuşatan Pandemi (Covid-19) sürecini de beraberinde yaşadığımız günümüzde başkanlığımız da teknolojinin ve dijital çağın nimetlerinden en üst seviyede yararlanarak din hizmeti sunmaktadır. Bu anlamda Diyanet İşleri Başkanlığımız 'Altın Çağı'nı yaşıyor desek abartmış olmayız. Zira başkanlığımız hem dünyanın dört bir yanındaki mazlum, mağdur ve muhtaç Müslüman kardeşlerimize her türlü yaparken, diğer yandan da hem yurtiçi hem de yurtdışında din hizmetlerini sürdürmektedir. Başkanlığımız yediden yetmişe tüm vatandaşlarımıza ulaşarak onlara din hizmeti vermektedir. Bu da vatandaşlardan çok olumlu bir tepki almaktadır. Bizim çevrimiçi Kur'an derslerimiz gerçekten de çok eğlenceli ve bir o kadar da verimli geçiyor. Öğrencilerimi sıkmadan, bıktırmadan sohbet ve muhabbet tadına geçiyor. Kurslarımızın bitmesine daha iki hafta olmasına rağmen(Bizim ikinci grup programımız 7 Mart'ta bitiyor.) öğrencilerimiz Kur'an-ı Kerim'e geçtiler hamdolsun. Öğrencilerimiz bu programların bitmesini hiç istemiyor, daha da devam etsin istiyorlar. Sayın Sedide Akbulut hocamızın da belirttiği gibi pandemi süreci hem ülkemizde ve hem de tüm dünyada bitse bile bu çevrimiçi Kur'an-ı Kerim öğretim Programlarının devam etmesini bir Uzaktan Çevrimiçi Kur'an-ı Kerim Öğretim Programı öğretici olarak istiyorum. Zira bu program vatandaşa işinden olmadan, işini bırakmadan, ev konforunda Kur'an öğrenmesini sağlıyor. Yani bir yandan çayını yudumlayıp diğer yandan dersi takip etme imkanı veriyor bu program. Ve bu programla Camilere, Kur'an Kurslarına gelme imkanı ve zamanı olmayan vatandaşların da yine çevrimiçi olarak Kur'an-ı Kerim'i öğrenmelerini sağlıyor. Bu program her ne kadar pandemi nedeniyle geliştirilmiş olsa da, dijital çağı en iyi değerlendirme ve dijital çağın nimetlerinden istifade etme gayesiyle salgından sonra da bu 'Uzaktan Çevrimiçi Kur'an Öğretim Programları devam etmelidir. Sevgi ve Saygılarımla...
Hacı Ahmet pehlivan 2 hafta önce
Çok güzel oldu 60 yaşında kuranı Kerim okumayı başardık başkanlıktan ve ders veren hocalardan Allah razı olsun insAllah