banner186

Dr. Selim Argun'dan yurt dışında dil destekli hafızlık önerisi

Evrensel Hafızlar Derneği (EHAD) Başkanı Harun Aytaç ve beraberindeki heyet Diyanet İşleri Başkanlığını ziyaret etti.

Eğitim 08.02.2019, 12:51
Dr. Selim Argun'dan yurt dışında dil destekli hafızlık önerisi
© Diyanet Haber
banner197

Türkiye’de hafızlık eğitiminin geliştirilmesine yönelik önerilerin dile getirildiği ziyarette heyeti Diyanet İşleri Başkanlığı adına Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Dr. Selim Argun ve Dr. Burhan İşliyen kabul etti.

Görüşmede, hafızlık eğitiminin ülke genelinde bir sisteme kavuşturulması ve hafızlık eğitiminde yeni metotlar geliştirilmesi hususunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Hafızlığın muhafazası için yeni çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun şöyle konuştu:

“Türkiye’de 140 bin civarında belgeli hafız var, ama belgesi olmayan yüz binlerce hafızımız var. Bunların ne kadarı hafızlığını ömür boyu muhafaza edebiliyor? Bununla ilgili elimizde bir veri ya da saha araştırması yok.”

Diyanet “Hafız Mobil Uygulama”

EHAD heyetinden Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan ‘Hafızlık Programı’nı (hafızlık mobil uygulamasını) incelemelerini ve katkı sunmalarını da isteyen Dr. Selim Argun, hafızlık eğitimi ile yabancı dil eğitiminin bir arada yürütülebileceği bir proje önerisini şu sözlerle dile getirdi:

Yurtdışında dil destekli hafızlık önerisi

“Yurt dışındaki Kur'an kurslarına genç yaşta hafız adayı gönderip hafızlık eğitimi ile dil eğitimini birlikte almalarını sağlayabiliriz. Örneğin İngiltere’de bir hafızlık kursuna 100 hafızlık öğrencisi gönderip hafızlık eğitimi ile birlikte İngilizce eğitimi, Katar’a 100 öğrenci gönderip Arapça eğitimi ya da Hindistan’a 100 öğrenci gönderip hem hafızlık eğitimini hem de bunun yanında Urduca öğrenmelerini temin edebiliriz. Böylece hafızlık yaparken yabancı dil meselesini de ömür boyu çözebilecek bir proje hayata geçirmiş oluruz. Dünyanın farklı bölgelerinde bize müzahir Müslüman topluluklardan benzer öğrenci değişim programı talepleri gelmektedir. Bu tür bir öğrenci mobilizasyonu, ümmet coğrafyasında bir kaynaşmaya da katkı sunacaktır.”

Hafızlık eğitiminde mana ve sure farkındalığı

Türkiye'deki hafızlık eğitiminin geliştirilmesi adına diğer İslam ülkelerinde uygulanan hafızlık modellerinin araştırılmasının önemine işaret eden Dr. Argun, Türkiye’deki hafızlık eğitimine dair öz eleştiri de yaptı:

“Hafızlarımız ezber yönünden uluslararası hafızlık yarışmalarında kendilerini gösteriyor. Ancak mana ve sure farkındalığı açısından Türkiye olarak yeterli olmadığımızı düşünüyorum.”

Hafızlıkta konsantrasyon güçlüğü ve dijital dünya

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte yaygınlaşan elektronik cihaz kullanımının ve özellikle sosyal medya bağımlılığının hafızlık eğitiminde büyük bir probleme dönüştüğüne dikkati çeken Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Selim Argun, sözlerini şöyle tamamladı:

“Elektronik medya, sosyal medya, cep telefonları çocuklarda konsantrasyon güçlüğü problemini ortaya çıkardı. Bu da hafızlık için en büyük tehlike. Bu devirde hafız yetiştirmek bu açıdan da çok zor. Cep telefonu olan, sosyal medya alışkanlığı olan bir çocuğun hafızlık yapması çok zor. Bu durumu da sosyoloji ilmi ile birlikte yorumlamak gerekiyor.”

“Hafızlık ülke genelinde bir sisteme kavuşturulmalıdır”

Hafızlığın ülke genelinde belirli bir sisteme kavuşturulması gerektiğini vurgulayan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen ise şunları kaydetti:

“Bölge bölge farklı uygulamalar var. Hafızlıkta başarı oranının yükselmesi ve sürdürülebilir olması bakımından, Türkiye genelinde ortak bir sistemin uygulanması gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinesinde Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği yaparak ülke genelinde ortak bir sistem oluşturulması hafızlık eğitiminde verimliliği artıracaktır.”

Diyanet İşleri Başkanlığınca ülke genelinde sürdürülen Kur’an-ı Kerim’i Anlama Programları’nın geliştirilmesi gerektiğine dikkati çeken Dr. İşliyen, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde devam eden geleneksel usul ile Kur’an'ı Anlama Programları’nın koordineli şekilde yürütülmesi gerektiğini dile getirdi ve şöyle devam etti:

“Hafızlıktan asıl maksat Kur’an-ı Kerim’i ezberlemenin yanında anlamak, mana ve muhtevasıyla amel ederek muhafaza etmektir. Bu gerçekten hareketle, hafızlık eğitimini tamamlayan gençlerimizin İlahiyat eğitimine yönlendirilmesi, İlahiyat fakültelerindeki akademik kadrolar ve Diyanet personeli ile Milli Eğitime bağlı okullardaki meslek dersleri öğretmenleri arasında hafız sayısının çoğalması din eğitimi kalitesini de artıracaktır.”

Medreseler ve hafızlık

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde medreselerde hafızlık eğitiminin olmadığını, yakın tarihte hafızlık eğitimi verilmeye başlandığını ifade eden İşliyen, “Öğrenciler yedi yıl boyunca medresede kalıyor, Arapça okuyor, mana verebiliyor ancak hafızlık yapmıyordu. Bu medreselerde hafızlık eğitiminin de verilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Hafızlık çalıştayları

81 ilde şubeleri bulunduğunu ve kurumsallaşma yönünde önemli adımlar attıklarını belirten Evrensel Hafızlar Derneği Başkanı Harun Aytaç'ın ulusal ve uluslararası düzeyde hafızlık çalıştayları düzenlenmesi gerektiğini dile getirmesi üzerine Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Dr. Selim Argun ve Dr. Burhan İşliyen, böyle bir çalışmaya Diyanet olarak destek verebileceklerini, EHAD gibi hafızlık müessesesinin gelişmesine yönelik çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının sayısının artması gerektiğini ve bu kuruluşların çalışmalarının Diyanet İşleri Başkanlığının hizmetlerine ışık tutacağını ifade ettiler.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (6)
Ömer nesil 3 hafta önce
S.a hocam bu projeniz başlatıldı mı
Ömer Faruk Kabarık 10 ay önce
1987 yılında iyi dereceyle belgemi aldım. O gün bugündür ne arayan var ne soran!
Aslıhan Arslan 1 yıl önce
Selamün aleyküm eğer hayata geçirilebilirse çok verimli bir çalışma olacağını düşünüyorum ayrıca üniversiteli gençlerin de projeye dahil edilmesini temenni ederim
Muti Güleryüz 1 yıl önce
Çok güzel çalışmalar ve düşünceler. İnşAllah en kısa zamanda faaliyete geçer. Mevlam sevdiği ve razı olduğu işlere muvaffak eylesin.
Ebu Bekir seyhan 1 yıl önce
S.a hocam söylemiş olduğunuz projeler yerinde ve kararinda bir elzemlilik.lakin ne kadar erken بسم الله denilirse o kadar rahmet olur inşAllah.MEB le anlasilip nesilleri yetiştirmeye o kadar ihtiyacımız var ki,vAllahi başıboş gençlik bizlerin günahı olacak duruma gelecek,bu ailenin bir mensubu olarak vefa borcumu,devlet borcumu hafız yetiştirerek fazlasiyla ödeme ye hazır ve nazirim,MÜSEBBİB-ÜL ESBAB olan Yaradan bu hayirli düşünceler için sebebler خلق eylesin..
Yüksel Akbaş 1 yıl önce
Bir Hafız Hocası olarak şükranlarımı ve tebriklerimi sunuyorum. Böyle bir projeden bahsedilmesi bile heycan verici. Cânı gönülden destekliyor ve duâ ediyorum.