banner250

banner255

Diyanet’ten kadınlara özel “Cuma Dersleri”

Diyanet İşleri Başkanlığı “Hayatı Anlamlandırmak İçin: Okumak, Anlamak, Yaşamak İçin Cuma Derslerinde Buluşuyoruz” davetiyle tüm camilerde kadınlara özel Cuma Dersleri başlatıyor.

Eğitim 31.01.2019, 15:55
Diyanet’ten kadınlara özel “Cuma Dersleri”

Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursları Programları Kapsamında Hazırlanan “Cuma Dersleri” Başlıyor.

Toplumun dini ve manevi hayatının şekillenmesi, milli birlik ve beraberliğin güçlendirilmesine önemli katkılar sunan Kur’an kurslarında; her yaş grubundan vatandaş, Kur’an-ı Kerim’i okuma, dua ve sûre ezberleme yanında; temel dini bilgiler, ahlaki değerler ve Hz. Peygamber'in (s.a.s.) hayatından örnek davranışlar öğretiliyor.

Gün geçtikçe İslam’ın doğru anlaşılmasında sahih bilgiye dayalı din eğitiminin önemi artıyor. Buna bağlı olarak Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülen din eğitimi ve din hizmetlerine duyulan ihtiyaç, ilgi ve teveccüh de her geçen gün artıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur’an kurslarında uygulanan tüm eğitim programlarında olduğu gibi vatandaşların ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda uygun görülen yerlerde Kur’an kursları açarak yeni programlar üretmeye devam ediyor. Ağırlıklı olarak hanımların devam ettiği ihtiyaç odaklı Kur’an Kursları yoğun ilgi görüyor.

Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç odaklı Kur’an kursları ek öğretim programları kapsamında hazırlanan “Cuma Dersleri” programı da bu kurslara yönelik hazırlanmış çalışmalardan bir tanesi.

Diyanet işleri Başkanlığı “Cuma Dersleri” programıyla Kur’an kurslarında yürütülen yaygın din eğitimi faaliyetlerinden toplumun etkin bir şekilde yararlanması amaçlıyor.

Programın temel amacı

Genel Müdürlükçe hazırlanan programın temel amacı “dini hayatımızda önemli bir yeri ve aynı zamanda birlik beraberliğimizin önemli unsurlarından biri olan cuma günlerinin, anlamına uygun bir şekilde değerlendirilmesine katkı sağlamak, insanı ve yaşanan hayatı anlamlı ve değerli kılan davranışlar konusunda farkındalık kazandırmak” şeklinde belirlendi.

Eğitim Takvimi ve Uygulanacak Kurslar

Programın uygulanmasında ihtiyaç odaklı Kur’an kursları eğitim takvimi esas alınacak.

Kız Kur’an kurslarında uygulanacak ve haftada 2 saat olan ek öğretim programı, yerel talepler doğrultusunda cuma öğleden önce veya öğleden sonra şeklinde gerçekleştirilebilecek.

Programa, kız Kur’an kurslarındaki eğitim faaliyetlerine devam eden öğrenciler yanında, kurs faaliyetlerine uzun süreli katılma imkânı bulamayan hanımlar da katılabilecek.

İlk ders 8 Şubat Cuma

“Hayatı anlamlandırmak için: Okumak, Anlamak, Yaşamak İçin Cuma Dersleri’nde Buluşuyoruz” davetiyle başlayan programın ilki, 8 Şubat cuma günü gerçekleştirilecek.

Her haftaya özel “Haftanın Konusu”

Her cuma belirlenen saat doğrultusunda yapılacak program, Kur’an tilavetiyle başlayacak; ardından program kapsamında tespit edilen Kur’an Yolu, Hadislerle İslam gibi kaynaklardan hazırlanan haftanın konusu işlenecek. Programlar yapılacak dua ile sona erecek.

Program içeriği

İslam’ın inanç, ibadet, aile, eğitim ve sosyal hayatla ilgili konularının işleneceği programda yer alan konulardan bazıları şöyle:

İman Esasları ve Müminin Hayatındaki Önemi,

İslam’ın İki Kaynağı: Kur’an ve Sünnet,

Fâtiha Sûresi Tefsiri,

Hucurât Sûresi Tefsiri,

Hz. Lokman’ın (a.s.) Öğütleri,

Namaz: Dinin Direği,

Aile: İnsanın Dünyadaki Cenneti,

Çocuk ve Gençlerle İletişim,

Anne ve Baba: Cennetin İki Kapısı,

Sıla-i Rahim: Akrabalık Hukuku,

İslam Güzel Ahlaktır,

Tövbe ve İstiğfar,

Birlikte Yaşama Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku,

Son Peygamber: Hz. Muhammed (s.a.s.)

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Diyanet Haber Mobil Uygulamalarını İNDİREBİLİRSİNİZ>>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (5)
Neşe 2 yıl önce
Çok mutlu oldum inşaAllah katılacağım. ALLAH razı olsun.
Hatice 2 yıl önce
Kayit islemleri yapilirken temel ogretime ekledigimiz ogrencilerin hepsini cuma gunu acilan cuma derslerinede ekleywbilirmiyiz
Muyesser Bozkuş 3 yıl önce
Diyanetimizin boyle bir çalışma baslatmasindan dolayi tesekur ederim. Bu is ehliyetsiz kisiler tarafindan evlerde "Yasin " okuma altinda yapilmaktadir. InsAllah bu calisma ile toplumsal birliktelik saglanmıs olacaktır. Hocalarimiza Hak yolunda Hakkin kelamini anlatmada Rabbim yardim eylesin.
Merve Ulu 3 yıl önce
Çok teşekkür ediyoruz. Her Cuma artık hanımlar için yenilenme ve şuurlanma günü olacak.
Birgül coşkun 3 yıl önce
Geç kalınmış hizmetler