banner250

banner203

Kur’an kursu öğreticisi 3D yazıcı ile maske üretiyor

Düzce Müftülüğü bünyesinde görev yapan Kur’an kursu öğreticisi, sağlık çalışanlarına destek olmak amacıyla 3D yazıcı ile maske üretiyor.

Düzce Müftülüğü 14.04.2020, 20:22
Kur’an kursu öğreticisi 3D yazıcı ile maske üretiyor
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde 81 ilde vatandaşın hizmetinde olan din görevlileri, koronavirüsle mücadelede örnek bir "milli dayanışma" örneği sergiliyor.

Düzce İl Müftülüğü bünyesinde görev yapan Kur’an Kursu Öğreticisi Hatice Dertli, ailesiyle birlikte evinde 3D yazıcı ile ürettiği yüz koruyucu maskelerle, koronavirüsle mücadelede sağlık çalışanlarına destek oluyor.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında hayatları pahasına fedakârca çalışan sağlık çalışanları için harekete geçen Kur’an Kursu Öğreticisi Dertli, kendi imkânlarıyla aldığı malzemelerle, evinde ailesiyle birlikte 3 boyutlu yazıcı ile maske üretiyor. 

En zor zamanlarında sağlıkçıların yanında olmak istedikleri için harekete geçtiklerini belirten Hatice Dertli, Diyanet Haber'e yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Koronavirüs ile mücadelede sağlık çalışanları en ön safta yer alıyor. Bu zor günlerde onlara destek olmak istedik. 3D yazıcı ile maske yapıldığını öğrendik ve araştırarak evimizdeki 3D yazıcı ile üretime başladık. Bugüne kadar 450 adet maske ürettik. Maskeleri doktor ve hemşirelerin kullanması için Düzce’deki hastanelere ulaştırdık.

Bir adet koruyucu siperin plastik aksamının yaklaşık iki saatte üretildiğini aktaran Dertli; "Maskenin plastik ana parçalarını rulo halinde satılan ham maddelerden üretiyoruz. Bu tamamen gönüllülük esaslı, herhangi bir para talep etmiyoruz." ifadelerini kullandı.

- 3D yazıcımız gece gündüz üretim için çalışıyor

Elindeki imkânlar ölçüsünde sağlık çalışanlarına destek olmak istediğini dile getiren Kur'an Kursu Öğreticisi Hatice Dertli; "Ailemle birlikte 3D yazıcımızı gece gündüz durmadan çalıştırıyoruz. Bizim bizden başka dostumuz yok. Bu yüzden kendimizi bu işi yapmakla mükellef hissettik. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya devam edeceğiz. İnşallah hep birlikte bu virüsün üstesinden geleceğiz, buna inanıyorum." dedi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
mersinli 1 yıl önce
vay be helal olsun tebrikler
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?