banner331

banner319

Kaynaşlı'da 31 hafız icazet aldı

Düzce Kaynaşlı İlçe Müftülüğüne bağlı Hafızlık Yatılı Kur'an Kursunda öğrenim gören ve hafızlığını tamamlayan 31 öğrenci için "Hafızlık İcazet Merasimi" düzenlendi.

Düzce Müftülüğü 28.06.2022, 12:36
Kaynaşlı'da 31 hafız icazet aldı
© DİHA

Kaynaşlı İlçe Müftülüğüne bağlı Hafızlık Yatılı Kur'an Kursunda öğrenim gören ve hafızlığını tamamlayan 31 öğrenci için "Hafızlık İcazet Merasimi" düzenlendi.

Mustafa Emine Durna Camii'nde düzenlenen törene Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Diyanet İşleri Başkanlığı Hafızlık Eğitimi Daire Başkanı İbrahim Yılmaz,  Kaynaşlı Kaymakamı Mustafa İkbal Eşki, Düzce İl Müftüsü Rüstem Can, Bolu İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu, Belediye Başkan Birol Şahin, Başkanlık müftüleri Turgut Acari ve Alaaddin Gürpınar, İl Müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, din görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kocatepe Cami Müezzin Kayyımı İbrahim Çakıllı’nın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda İlçe Müftüsü Mülayim Bayındır, Belediye Başkanı Birol Şahin ve İl Müftüsü Rüstem Can birer konuşma yaparak hafızları ve ailelerini tebrik etti.

Hafızların mezuniyet sevincine ortak Hafızlık Eğitimi Daire Başkanı İbrahim Yılmaz ise yaptığı konuşmada, hafızlık eğitiminin sevgili Peygamberimiz (s.a.v) ile başlayıp günümüze kadar kesintiye uğramadan devam ettiğini söyledi.

- "Hafızın Lafz-ı Hamil, Manayı Amil, Hikmeti Kamildir"

Diyanet İşleri Başkanlığının Hafızlık eğitimine verdiği önemin göstergesi olarak 13 Şubat 2020 yılında Hafızlık Eğitimi Daire Başkanlığını kurduğunu söyleyen Yılmaz, hafızlığını tamamlayan gençlere seslenerek "Hafız” kelimesinin sadece kuranı ezberleyen değil çok daha geniş bir anlamı vardır. Hafızın lafz-ı hamil, manayı amil, hikmeti kamildir." dedi.

Hafızların Kur’an’ın lafzını ezberledikleri gibi mutlaka manasını da öğrenmeleri gerektiğini, dolayısıyla Arapça eğitimini almaları gerektiğine işaret eden Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığınca uygulanan Kur’an-ı Anlama Temel Öğretim Programı ve İslami İlimler Temel Öğretim Programlarının çok önemli olduğunu belirtti.

Ayrıca hafız olmak kadar hafızlığın devam ettirilmesi hayatın tamamında zinde tutulmasının önemine değinen Yılmaz, değişen ve gelişen dünyada çağın gereklerini göz önünde bulundurarak günümüzü ve yarınları iyi okumak gerektiğini hafızların çok daha idealist düşüncelere sahip olmaları gerektiğini belirterek İslami ilimlerle beraber fenni ilimlerin de tahsilinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Yılmaz, hafızları, anne babalarını, hocalarını ve bu müesseseleri maddi manevi yardımları ile destekleyenlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından İcazet Töreni, 31 hafız öğrenciye protokol tarafından hafızlık belgelerinin verilmesi ve hediye takdimiyle son buldu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (1)
Hafız 2 ay önce
MâşâAllah lâ guvvete illâ billâh âmin