banner250

banner255

Diyanet 9500 personeli 2018 KPSS'ye göre alacak

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Diyanet İşleri Başkanlığının taşra teşkilatına 3 bin Kur'an kursu öğreticisi, 6 bin imam-hatip ve 500 müezzin kayyım pozisyonlarında personel alımı gerçekleştirilecek.

Diyanet Duyurular 06.02.2019, 09:40
Diyanet 9500 personeli 2018 KPSS'ye göre alacak

Başvuracak adayların İlahiyat Fakültesi, İlahiyat Meslek Yüksek Okulu, İlahiyat Önlisans veya İmam-Hatip Lisesinden mezun olmaları, müezzin kayyım unvanına başvuracak lise mezunlarının ise hafızlık belgesinin bulunması şartı aranıyor.

Adayların ayrıca 2018 yılı KPSS (B) grubundan lisans mezunları için KPSS P124, önlisans mezunlan için KPSS P123 ve ortaöğretim mezunları için KPSS P122 puan türünden en az 50 puan almış olmaları gerekiyor.

2018 KPSS puan sırası esas alınacak

2018 KPSS puan sırası esas alınarak yapılacak alımda boş kadro sayısının 3 katı kadar aday sözlü sınava çağrılacak.

Bu arada 3 bin kişinin alınacağı Kur'an kursu öğreticiliğine sadece kadın adaylar başvurabilecek.

Başvurular 7-15 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek

Başvuru şartlarını taşıyan adaylar, 7-15 Şubat tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanlığının internet adresi üzerinden sınav başvuru programı aracılığı ile başvuru formunu dolduracak.

Formu dolduran adaylar, sınav başvurularını onaylatmak üzere istenen belgelerle birlikte herhangi bir il veya ilçe müftülüğüne aynı tarihler arasında şahsen müracaat edecek.

Halen Diyanet İşleri Başkanlığında kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışanlar başvuruda bulunamayacak.

Sınav, Ankara, Antalya, Bursa, Bolu, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Elazığ, İzmir, Kayseri, Konya, Kastamonu, Manisa, Tekirdağ, İstanbul (Avrupa), İstanbul (Anadolu), Trabzon, Samsun, Şanlıurfa, Rize ve Van illerindeki sınav merkezlerinde yapılacak.

Sınav tarihi, başvuruların alınması ve sınav için gerekli hazırlıkların tamamlanmasından sonra Diyanetin internet sitesinden ve aynı sitedeki İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sayfasından ilan edilecek.

4 yıl süreyle başka bir yere atanamayacaklar

Sınav sonucu ataması yapılacak olan 9 bin 500 personel 4B statüsünde sözleşmeli olarak çalışacak.

Söz konusu personel 4 yıl süreyle başka bir yere atanamayacak. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde istihdam edilenlerin eşleri bu personele tabi olacak.

Sözleşme gereği 4 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde aynı unvandaki kadrolara atanacak. Bu şekilde atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak.

İlahiyat Fakültesi grubunda Kur'an kursu öğreticisi unvanında atanmaya hak kazananlar 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarında, hafız gruplarında Kur'an kursu öğreticisi unvanında atanmaya hak kazananlar ise ağırlıklı olarak hafızlık eğitimi verilen Kur'an kurslarında istihdam edilecek.

Kaynak: AA
banner242
Yorumlar (16)
Mk 2 yıl önce
Diploma şart
Fatma gokkaya 2 yıl önce
Son sınıf ihl öğrencisi oğlum bütün şartları tutuyor basvurabilirmi diploma si yok henüz okuldan bunun yerine başka bi belge veriliyomu acaba
Raif bilen 2 yıl önce
Hayır verilmiyor mezun olmamışsa giremez diploma şart
Muammer Çokyaşar 2 yıl önce
Şimdi bazı arkadaşların dhbt puanları hesaplanmadi dhbt ye girip puan alması gerekmiyor mu
Abdulmelik kılıç 2 yıl önce
Atanmalar kpss puanina goremi hesaplanir yoksa kpss ve dhbt ortalamasi olarakmi hesaplanir ayrica i.h.l taban puan kaca düser
Kaan türk 2 yıl önce
S. A arkadaşlar burada yeni mesleğe alınacak için 4+2 gözüküyor daha önce görev almış kişilerde öylemi
Mesut küyük 2 yıl önce
KPSS’den kastınız Dhbt ile beraber degilmi yani dhbt sırarına göre cagıracaklar
Muhammed Halil ŞEN 2 yıl önce
İHL son sınıftayım bütün şartlarım tutuyor mülakat sınavına girebilir miyim ?
Merkez camii 2 yıl önce
Evet kpss dhbt ortak puani
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın