banner203

banner250

Yemenli annelerin tek hayali çocuklarını doyurabilmek

Yemen tarihin en büyük insani krizlerinden birini yaşıyor. Üç yıldan fazladır devam eden iç savaş ve kıtlık nedeniyle yiyecek ekmek bulamayan Yemenlilerin, tek hayalleri evlerine bir lokma yiyecek götürebilmek.

Dünya 28.11.2018, 14:17
Yemenli annelerin tek hayali çocuklarını doyurabilmek

Savaş bir yandan, açlık diğer yandan…

Yemen zaten dünyanın en fakir ülkelerinden biriydi. 2015’ten bu yana yaşanan savaş nedeniyle dünyanın gördüğü en büyük insani krizlerden birine sahne oluyor. Yemen halkının çığlığı yürekleri sızlatıyor. Arap Yarımadası'nın en yoksul ülkesi Yemen'de halk, üç yılı aşkın süredir Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından desteklenen hükümet güçleri arasındaki çatışmalar arasında sıkışıp kalmış durumda.

Yemen’de anne-babaların tek hayali çocuklarını doyurabilmek

Yetersiz beslenme, temiz suya ulaşımın olmaması, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklik gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıkların her geçen gün arttığı Yemen'de minik bedenler, çoğunlukla bu sıkıntılara göğüs geremiyor ve hayatlarını kaybediyor.

Açlığın hüküm sürdüğü bu coğrafyada anne babalar çocuklarını en azından kuru ekmekle beslemenin derdinde. 15 milyon Yemenli ölümle burun buruna, 4 milyonu açlık tehlikesi yaşıyor. 500 bini acil yardım bekliyor. Yaklaşık 100 bin çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybettiği ülkede, halen hayatta olan çocuklar da ebeveynlerinin gözleri önünde yavaş yavaş eriyor.

Dünya geç de olsa Yemen için harekete geçmeye başladı.

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, büyük insani kriz içindeki ülkeye dış yardımların ulaştırılmasında hayati önem taşıyan Kızıldeniz kıyısındaki liman kenti Hudeyde'yi ziyaret etti. BM'nin Hudeyde'de liderlik rolünü üstlenmesi konusunda detaylı müzakerelere girme konusunda anlaştığını açıklayan Griffiths, "BM'nin Hudeyde limanında ve daha geniş kapsamda liderlik rolü üstlenmesi için Yemenli taraflarla detaylı müzakerelere girmesi konusunda anlaştık." dedi.

Tam bir insani krizin yaşandığı Yemen'de anne babaların çocukları için hayali ne iyi bir eğitim ne de parlak bir gelecek. Son yıllarda Yemenli annelerin ve babaların çocukları için kurdukları tek bir hayal var; o da evlatlarının karınlarını doyurabilmek. Onları yaşatabilmek.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (3)
m. Emin 3 yıl önce
Bir an önce Diyanetimiz yemem için yardım toplamak zorunda ama acil
Ahmet Yılmaz 3 yıl önce
Diyanet vakfı yurt genelinde camilerden yardım kampanyası başlatmasını talep ediyoruz.
BG 3 yıl önce
Acilen yardım elimizi uzatmalıyız TDV Yardım kampanyası başlatsın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?