banner250

banner255

UCM'nin soruşturma başlatma kararı sonrası işgalciler diken üstünde

İşgalcilerin Filistin topraklarında işlediği savaş suçlarına ilişkin Uluslararası Ceza Mahkemesinin resmi soruşturma başlatma kararı, işgalcilerin yabancı mevkidaşları ile görüşme takviminin ilk maddesi haline geldi.

Dünya 12.03.2021, 12:13
UCM'nin soruşturma başlatma kararı sonrası işgalciler diken üstünde
© AA

İşgalciler, yıllar boyunca sürdürdüğü yoğun temas ve baskılara rağmen Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcısı Fatou Bensouda tarafından açıklanan kararı engelleyemedi.

Başsavcı Bensouda, 3 Mart'ta işgalcilerin Filistin topraklarında savaş suçu işlemesi ile ilgili resmi soruşturmanın başladığını duyurdu.

İşgalciler UCM'ye karşı görüşmelerini sürdürüyor

Açıklamanın hemen ardından Binyamin Netanyahu, Gabi Aşkenazi, Benny Gantz, Aviv Kochavi ve Avikhai Mandelblit kararı kınamakta gecikmedi.

O zamandan bu yana, Netanyahu, Aşkenazi ve Gantz, mahkemeye baskı yapmak için uluslararası liderler, dışişleri bakanları ve savunma bakanlarıyla defalarca gizli ve açık temaslarda bulundu.

"İşgalciler kendilerini tutuklama listesinde bulabilir"

Üst düzey bir Filistinli yetkili AA muhabirine yaptığı açıklamada, soruşturma derinleştikçe düzinelerce işgalcilerin kendilerini tutuklama kararı listesinde bulabileceğini söyledi.

Söz konusu isimler arasında Netanyahu, Gantz, Avigdor Liberman, Naftali Bennett ve Moshe Yalon ve birçok ismin olduğunu aktaran yetkili, bu kişilerin, tutuklanma korkusuyla ABD dışında bir yere seyahate cesaret edemez hale gelebileceğini savundu.

"İşgalciler şu an daha fazla ülkeyi UCM'nin kararına açıkça karşı çıkmaya ikna etmeye çalışıyor"

İşgalci yayın kurulusu editörü Şimon Aran, işgalcilerin UCM'nin kararının meşruluğuna itiraz ettiğini, mahkemenin herhangi bir soruşturma yürütme yetkisi olmadığını ve önyargılı olduğunu düşündüğünü aktardı.

Aran işgalcilerin şu an daha fazla ülkeyi UCM'nin kararına açıkça karşı çıkmaya ikna etmeye çalıştığını, Netanyahu, Aşkenazi ve diğer işgalcilerin temaslar ve toplantılar aracılığı ile bu alandaki siyasi çabalarının devam ettiğini bildirdi.

Yorumlar (1)
Gülperi 5 ay önce
Allah er yada geç bu işgalcilerin sonunu getirecek
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?