banner250

banner246

Sri Lanka'da Müslüman liderlerden Katolik Başpiskoposu'na taziye ziyareti

Sri Lanka'da Müslüman din adamları ve İslam toplumu liderleri, Paskalya gününde yaşanan terör saldırılarının ardından Katolik Kilisesi Kolombo Başpiskoposu Kardinal Malcom Ranjith'i ziyaret etti.

Dünya 23.04.2019, 12:45
Sri Lanka'da Müslüman liderlerden Katolik Başpiskoposu'na taziye ziyareti
© AA

Tüm Seylan Ulema Cemiyetinden (ACJU) yapılan yazılı açıklamaya göre, Cemiyet Başkanı ve Sri Lanka Müftüsü Şeyh Muhammed İbrahim Rizwe öncülüğündeki din adamları, milletvekilleri ve siyasetçilerden oluşan heyet, Kolombo Başpiskoposu Kardinal Ranjith'e taziye ziyaretinde bulundu.

Heyet, ziyarette, St. Anthony's, St. Sebastian ve Meryem Ana Kiliselerini hedef alan saldırılarda hayatını kaybedenler için Hristiyan cemaatine başsağlığı dileklerini iletti.

Ziyarette Kardinal Ranjith, zor zamanlarda dini topluluklar arasında barışın ve uyumun korunmasının önemine işaret ederek, Sri Lanka'nın on yıllardır terörden çok çektiğini, halka yeniden bu koşulların dayatılmaması gerektiğini vurguladı. 

Kardinal Ranjith ayrıca, bir topluluğun bazı bireylerinin işlediği kötülüklerin tüm topluluğa mal edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Her iki taraf da topluluklar arası ilişkilerin daha fazla geliştirilmesi isteğini dile getirirken saldırıların sorumlularının yakalanması ve hak ettikleri cezaları alması gerektiğini vurguladı.   

Ziyarette Müftü Rizwe de Sri Lanka'nın etnik ve dini ayrımlar yapmadan tüm Singala ve Tamilleri, Hristiyan ve Müslümanları kucaklayan bir ülke olduğunu ifade ederek, terör trajedisi karşısında Sri Lankalıların dayanışması ve zorlukları karşılıklı sevgi ve anlayışla aşması gerektiğini ifade etti. 

Rizwe, "Saldırılardan etkilenenlerin acılarını dindirmesi ve günahlarını affetmesi için Yüce Allah'a dua ediyoruz. Bu zor günde ülke olarak birlik olalım ve tek yürek halinde zorluklara birlikte göğüs gerelim." ifadesini kullandı.

Sri Lanka'da pazar günü Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayinlerinin düzenlendiği Kochchikade kentindeki St. Anthony's, Katana'daki St. Sebastian ve Batticaloa'daki Meryem Ana Kiliseleri ile başkent Kolombo'daki beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine bombalı saldırılar gerçekleştirilmişti.

Saldırıların ardından başkent Kolombo'nun banliyöleri Dehiwala'daki konukevi yakınında ve Dematogo'da da üst geçit yakınında patlamalar olmuştu.

Sri Lanka makamları saldırılarda 310 kişinin hayatını kaybettiğini, 500'den fazla kişinin yaralandığını açıklamıştı. Saldırılarda, Türk vatandaşı mühendisler Serhan Selçuk Nariçi ve Yiğit Ali Çavuş da yaşamını yitirmişti.

Kaynak: AA
banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?