banner250

banner255

Mursi'ye yargı zulmü devam ediyor

Mısır'da 2013'te askeri darbeyle devrilen, ülkenin demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında 6 ayrı dava açıldı.

Dünya 25.12.2018, 15:43
Mursi'ye yargı zulmü devam ediyor
© AA

Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrildiği 3 Temmuz 2013'teki askeri darbenin üzerinden geçen 5 yılı aşkın sürede Mursi hakkında açılan davaların 4'ünde nihai karar verildi, diğer 2'sinde ise yargı süreci devam ediyor.

Mısır'da darbenin ardından Mursi hakkında 6 ayrı dava açıldı. Kamuoyunda "Terör listesine alınması talebi", "Katar adına casusluk", "İttihadiye Sarayı olayları", "Yargıya hakaret", "Hapishaneler baskını" ve "Hamas adına casusluk" isimleriyle bilinen davalardan 4'ünde nihai karar verildi.

Mısır'da seçimle iş başına gelen Mursi'nin askeri darbeyle görevinden alınmasından bu yana Mısır yönetimi İhvan kadrosunu ve mensuplarını "şiddet ve teröre teşvik etmekle" suçluyor. 25 Aralık 2013'te terör örgütü ilan edilen teşkilat ise askeri darbenin ardından barışçıl gösteriler düzenlediğini ve güvenlik güçlerinin İhvan mensuplarına yönelik ihlaller gerçekleştirdiğini vurguluyor.

Kaynak: AA
Yorumlar (2)
Yakup KOBAL 3 yıl önce
Rabbim Mısır'a ve Mursi'ye özgürlük nasip eylesin.
Yakup KOBAL 3 yıl önce
Cenab-ı Hak yardımcısı olsun, zalimlerin zulmünden korusun.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?