banner250

banner246

Kuzey Makedonya'da 80 yıllık hatim geleneği

Kuzey Makedonya'nın kuzeybatısındaki Kalkandelen şehrinde 80 yıldır hatim geleneği aralıksız sürdürülüyor.

Dünya 15.05.2019, 12:57
Kuzey Makedonya'da 80 yıllık hatim geleneği

Balkan Savaşları'nın ardından Rumeli'de birçok göç olayının yaşandığı, fakirlik ve zulmün hakim olduğu dönemlerde Allah'a sığınma mahiyetinde başlayan günlük hatim geleneği bölgedeki Müslümanlar tarafından yaşatılmaya devam ediyor.

Kuzey Makedonya İslam Birliğine (Diyanet İşleri) bağlı Kalkandelen Müftülüğü tarafından kentteki Osmanlı döneminden kalma Saat Camii'nde program düzenlendi.

Bölgedeki imam ve hafızların katılımıyla ikindi namazını müteakip başlayan programda, Türkçe ve Arnavutça ilahilerin yanı sıra mevlit okundu, dualar edildi.

Kalkandelen Müftüsü Kani Nesimi, burada yaptığı konuşmada, aralıksız 80 yıl boyunca günlük hatim nedeniyle bir araya geldiklerini belirterek, "80 yıl sırayla her gün bu memleketimizde Kur’an'ın hatmedilmesi büyük bir iştir, büyük bir mücadeledir, büyük bir faaliyettir, büyük bir emektir. Hoca ve hacılarımızın sayesinde bu hatm-i şerif gerçekleştirilmekte." diye konuştu.

Ramazan ayı münasebetiyle Saat Camii'nde hatimli teravih namazlarının da kılındığını anlatan Nesimi, daha önce 3 yıl boyunca hatimli teravih namazının Harabati Camii'nde kılındığını anımsattı.

Program sonunda, hatim indirilmesine destek verenlere takdirname belgesi verildi.

Kaynak: AA
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?