banner268

banner250

Karadağ'ın en eski Osmanlı camilerinden Hünkar Camii 550 yaşında

banner265

Karadağ'da inşa edilen en eski Osmanlı camilerinden biri olan Plav şehrindeki Hünkar Camii'nin 550. yılı dolayısıyla program düzenlendi.

Dünya 15.08.2021, 20:55
Karadağ'ın en eski Osmanlı camilerinden Hünkar Camii 550 yaşında

Program kapsamında şehir meydanında toplanan yüzlerce kişi, Karadağ İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Rifat Fejzic'in kıldırdığı cuma namazını eda etti.

Fejzic, cuma hutbesinde, söz konusu caminin asırlarca insanları bir araya toplayıp onlara din, ibadet ve geleneklerini korumayı öğrettiğini söyledi.

Camilerin bakımının da Allah ve ahiret inancının göstergelerinden biri olduğunu vurgulayan Fejzic, güvenliğin en büyüğünün Allah inancı olduğunu ifade etti.

Fejzic, "Atalarımız, bu camilerin bize kadar ulaşması için canlarını vermişlerdir. Biz yaşayabilelim diye ölmüşler, vatanlarından sürgün edilmişlerdir." diye konuştu.

Osmanlı sultanlarından Fatih Sultan Mehmed döneminde 1471 yılında inşa edilen Hünkar Camii, ülkedeki en eski Osmanlı camisi olarak biliniyor. Halk arasında Eski Cami ve Ahşap Cami olarak da anılan 550 yıllık cami, Plav şehri ve Karadağ için paha biçilmez bir önem taşıyor.

banner237
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?