banner250

banner246

Karadağ'dan "15 Temmuz" Şehitleri İçin Hatim

15 Temmuz menfur darbe teşebbüsünün akim bırakılmasının ikinci yıldönümü vesilesiyle 12 Temmuz 2018 tarihinde Podgoritsa Verde Otel’de Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı ve Fotoğraf Sergisi düzenlendi.

Dünya 16.07.2018, 10:03
Karadağ'dan "15 Temmuz" Şehitleri İçin Hatim

Programa Karadağ Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, Kültür Bakanı Aleksandar Bogdanoviç, Karadağ parlementosundan çok sayıda milletvekilleri, yüksek burokratlar, diplomatik temsilciler ve halk katıldı.

13 Temmuz 2018 Cuma günü şehitlerin ruhuna ithafen okunan hatimlerin duası Rozaje şehrindeki Sultan Murat Camiinde Din Hizmetleri Müşaviri M.Tevfik Yücesoy tarafından icra edildi. Yine aynı tarihte saat 14:00 da Rozaje Kültür Merkezinde bir panel etkinliği ve sinevizyon gösterimi tertip edildi.

Karadağ'ın kuzeyindeki Rozaje şehrinde Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitler için hatim duası okundu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında, Karadağ İslam Sultan II. Murat Camisi'nde okunan hatim duasına, Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Fejzic, Türkiye'nin Podgorica Büyükelçisi Serhat Galip, TİKA Koorinatörü Enver Resüloğulları ve Din Hizmetleri Müşaviri M. Tevfik Yücesoy katıldı. Din Hizmetleri Müşaviri tarafından yapılan duayı müteakip Büyükelçi Galip, duaya iştirak eden Karadağlılara 15 Temmuz'da yaşananları anlattı.

Karadağlıların Türk halkının acısına ortak olduğunu ve zor zamanlarda Türk halkını desteklediğini söyleyen Galip, 15 Temmuz 2016 tarihinin, modern Türkiye tarihinin en kanlı günü olarak hatırlanacağını vurguladı.

- "15 Temmuz" konulu panel düzenlendi

Rozaje'de ayrıca "15 Temmuz" konulu panel de düzenlendi.

Darbe girişiminin neden ve sonuçlarının anlatıldığı panelde, FETÖ'nün din kisvesi altında insanlara zarar veren bir örgüt olduğu mesajı verildi.

Fejzic, burada yaptığı konuşmada, FETÖ'nün Türk toplumunun her noktasına yerleştiğini ifade ederek, "Onların hatasız ve günahsız olarak kabul ettikleri elebaşları, Müslüman ülkelerin birinde değil, Batı'da saklanıyor." ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Galip de FETÖ'ye mensup olmanın beraberinde getirdiği tehlikelere dikkati çekerek, "Çocuklar kendi ailelerine düşman olabiliyor, vatanlarına ihanet edebiliyor, tuhaf bir varlık haline geliyor. En önemlisi yiğitlikleri kalmıyor. Ne yazık ki kendilerini din adına kandıran, kendilerini yanlış yola sevk eden birinin eseri oluyorlar. " dedi.

Panele, Rozajelilerin yanı sıra ülkedeki Türk kurumlarının temsilcileri de katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?