banner199

banner103

İşgalcilerin yakmaya çalıştığı din savaşının ateşi bütün dünyaya sıçrayacak

Filistin Başkadısı Mahmud el-Hebbaş, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen fanatik Yahudilere tepki göstererek, ihlal ve baskınların dünyadaki tüm Müslümanların inançlarına da bir saldırı olduğunu belirtti.

Dünya 29.09.2019, 23:52
İşgalcilerin yakmaya çalıştığı din savaşının ateşi bütün dünyaya sıçrayacak
© AA
banner200

Hebbaş, yaptığı yazılı açıklamada, "Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesi, tüm Müslümanların inançlarına saldırıdır. İşgalcilerin yakmaya çalıştığı din savaşının ateşi bütün dünyaya sıçrayacak." uyarısında bulundu.

Hebbaş, İslam dünyasının resmi ve dini kurumlarının yanı sıra fikir adamları ve medyanın, Müslümanları Kudüs ve Mescid-i Aksa'yı ziyaret için teşvik etmeleri ve bu konuda ciddi çaba sarf etmeleri çağrısı da yaptı.

- İşgalcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları

Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki vakıflar, Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

Daha önce Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin izni dahilinde Mescid-i Aksa'yı ziyaret eden Yahudiler, 2003'ten bu yana Vakıflar İdaresinin egemenliğini ihlal eden işgalcilerin baskınları çerçevesinde Müslümanların kutsal mabedine giriyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler ise Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, sözde "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, ayrıca kendilerinin de burada ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)