banner203

banner250

İşgalcilerin "Mescid-i Aksa'yı mekansal olarak bölme" planları endişelendiriyor

Filistin, işgalcilerin "Mescid-i Aksa'yı mekansal olarak bölme" ve Aksa'nın yönetimini Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin elinden alma planları konusunda uyardı.

Dünya 14.01.2021, 12:57
İşgalcilerin "Mescid-i Aksa'yı mekansal olarak bölme" planları endişelendiriyor

İşgalci mühendislerden oluşan bir ekibin, Harem-i Şerif'e baskın düzenleyerek işgal güçleri eşliğinde Mescid-i Aksa’da ölçüm yapması üzerine Filistin Dışişleri Bakanlığı ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Din İşleri ve İslam Ülkeleri ile İlişkiler Danışmanı Şeyh Mahmud el-Habbaş, konuyla ilgili ayrı ayrı açıklama yaptı.

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, işgalcilerin bu eylemlerinin saldırgan ve kışkırtıcı olduğu, Mescid-i Aksa'yı zamansal olarak bölündükten sonra mekansal olarak da bölmeyi hedeflediği belirtildi.

Açıklamada, bakanlığın, tüm forumlarda bu tehlikeli tırmanışı ifşa etmek ve Mescid-i Aksa'ya ve avlularına uluslararası koruma sağlamak amacıyla Ürdün Dışişleri Bakanlığıyla koordineli bir şekilde çaba harcamaya devam ettiği aktarıldı

Habbaş da işgalcilere önderlik eden aşırı sağın, Mescid-i Aksa'nın yönetimine müdahale etmek ve mekan üzerinde emrivakiyi dayatmak suretiyle Aksa'nın münhasır yönetimini Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin elinden almaya çalıştığını ifade etti.

Habbaş, Mescid-i Aksa'yı kontrol altına almaya yönelik bu girişimlerin başarısız olacağını vurguladı.

İşgalci mühendislerden oluşan bir ekip, bugün Harem-i Şerif'e baskın düzenleyerek Mescid-i Aksa’da ölçüm yapmıştı.

- Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nin egemenliği ihlal ediliyor

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki vakıflar, 26 Ekim 1994'te imzalanan barış anlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

Daha önce Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin izni dahilinde Mescid-i Aksa'yı ziyaret eden Yahudiler, 2003'ten bu yana Vakıflar İdaresinin egemenliğini ihlal eden işgalcilerin tek taraflı kararı çerçevesinde polis eşliğinde Müslümanların kutsal mabedine giriyor.

İşgalcilerin bu girişimini tanımayan Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğini ihlal edici bu tür girişleri baskın olarak nitelendiriyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Kaynak: AA
banner237
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?