İşgalciler Kudüs’ün surlarına ABD ve İsrail bayrakları yansıttı

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasının birinci yıl dönümünde, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesini çevreleyen tarihi surlara ABD ve işgal bayrakları yansıtıldı.

İşgalciler Kudüs’ün surlarına ABD ve İsrail bayrakları yansıttı
banner80

İşgalcilere bağlı Kudüs Belediyesi, Eski Şehir’in etrafındaki surların Batı Kudüs tarafında kalan kısımlarına ışıklandırma sistemi ile ABD ve işgal bayrakları yansıttı. 

Mescid-i Aksa’nın da içinde bulunduğu Eski Şehir’i çevreleyen surların yanı sıra kutsal şehirdeki birçok simge alana da aynı şekilde bayraklar yansıtıldı.

Kudüs'teki yarım asırlık işgal 

Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını "birleşik başkenti" ilan etti. 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK) 1980'de kabul ettiği 478 sayılı kararla, işgalcilerin ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı. 

BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğunu kabul ediyor. İşgalcileri tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv'de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs'ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor. 

ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü işgalcilerin başkenti olarak tanıyan ilk ülke oldu.

Trump'un Kudüs'ü işgalcilerin başkenti olarak tanıdığı 6 Aralık 2017'den birkaç ay sonra, ABD'nin Tel Aviv'deki Büyükelçiliği törenle işgal altındaki Kudüs'e taşındı.

Uluslararası toplumun tepkisini çeken Trump yönetimi, bölgenin kaosa sürükleneceği ve ihtilafının daha da çözümsüz hâle geleceği uyarılarını göz ardı etti.

AA

YORUM EKLE
YORUMLAR
Falcı
Falcı - 2 ay Önce

Ey elim İsrail çok yakında helak olacak ve belanı bulacaksın mazlumların yegane sahibi Allah'tır

SIRADAKİ HABER