banner203

banner250

Engellemeye rağmen binlerce kişi Mescid-i Aksa'ya akın etti

İşgalcilerin çıkardığı zorluklara rağmen binlerce Filistinli, ramazan ayının ikinci cuma namazını kılmak için işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa’ya akın etti.

Dünya 23.04.2021, 17:54
Engellemeye rağmen binlerce kişi Mescid-i Aksa'ya akın etti

İşgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden binlerce Filistinli sabahın erken saatlerinden itibaren Batı Şeria ile Kudüs arasındaki askeri kontrol noktalarını geçerek Harem-i Şerif’in yolunu tuttu.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesi yakınlarındaki yolları trafiğe kapatan işgalciler, otobüsler dışında hiçbir aracın geçişine izin vermedi.

Uzun bir yolculuğun ardından Mescid-i Aksa'ya ulaşabilen Filistinliler, ramazan ayının ikinci cuma namazı için kutsal mabedin avlularını hıncahınç doldurdu.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamaya göre, yaklaşık 60 bin Filistinli cuma namazını Mescid-i Aksa'da kıldı.

- Hutbede işgalcilerin Kudüs’teki saldırıları kınandı

Mescid-i Aksa Cuma Hatibi Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, hutbede işgalcilerin ramazan ayının başından bu yana her akşam teravih namazı sonrası Doğu Kudüs’te bulunan Eski Şehir’in Şam Kapısı yakınlarında toplanan Filistinlilere ses bombası ve TOMA'larla müdahale etmesini kınadı.

Şeyh Hüseyin, ayrıca Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın Arap ve İslam dünyasınca yalnız bırakıldığını, buna rağmen Filistinlilerin mücadelesini takdir ettiğini belirterek, zorluklara rağmen Harem-i Şerif’e gelenleri selamladığını ifade etti.

- Namazın ardından izdiham yaşandı

Batı Şeria'da yaşadıkları için işgalcilerin olağan günlerde Kudüs'e geçişlerine izin vermediği Filistinliler, Mescid-i Aksa’daki Kubbetu's Sahra önünde hatıra fotoğrafları çektirdi.

Filistin Kızılayının görevlendirdiği gönüllüler, Harem-i Şerif’in içinde sıcaktan etkilenen kadınlara, yaşlılara ve çocuklara yardım etti.

Namazın ardından Mescid-i Aksa'nın kapılarında bir saatten uzun süre izdiham yaşandı.

Bu sırada Mescid-i Aksa'nın kapılarında ve Eski Şehir olarak bilinen Kudüs'ün sur içi bölgesinde yüzlerce işgalci bekledi.

- Gazze'den girişlere bu sene de izin verilmedi

İşgalciler, Ayrım Duvarı'yla (Utanç Duvarı) çevrili işgal altındaki Batı Şeria'dan aşılı olan 10 bin Filistinlinin Kudüs'e girişine izin verirken, abluka altındaki yaklaşık 2 milyon nüfuslu Gazze'den gelecek olanlara ise engeleldi.

İşgal altındaki Batı Şeria ile Kudüs arasında 2003'te inşa edilen 5 metre yüksekliğindeki beton duvar boyunca çok sayıda işgalci kontrol noktası bulunuyor.

İşgalciler olağan günlerde özel izinliler dışında Batı Şeria'daki Filistinlilerin Kudüs'e geçişine izin vermiyor. İşgal ablukası altındaki Gazze'de yaşayanların ise ne Kudüs'e ne de başka bir yere seyahat etme hürriyeti bulunuyor.

Doğu Kudüs ve Batı Şeria, 1967'den beri fanatik Yahudi işgali altında tutuluyor.

Kaynak: AA
banner237
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?