banner203

banner250

Kendini ararken rehberini bul

Diyarbakır Müftülüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde gençlere yönelik; “Kendini Ararken Rehberini Bul” adlı proje başlatıldı.

Diyarbakır Müftülüğü 07.01.2020, 10:57
Kendini ararken rehberini bul
© Diyanet Haber

Diyarbakır İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği yaptı; gençlere yönelik, “Kendini Ararken Rehberini Bul” adlı proje başlattı.

İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü koordinesinde oluşturulan gönüllü ekipler, proje kapsamında hazırladıkları afişleri, bilgisayar ortamına aktararak ortaokul ve liselerde öğrencilere ulaştırdı.

Proje hakkında Diyanet Haber’e açıklamalarda bulunan Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır; “Öğretimde görsel ve işitsel araçlar kullanıldığında öğrenme süreçleri daha çabuk ve daha kalıcı oluyor. Bu nedenle İl müftü yardımcılarımız, ilçe müftülerimiz, ADRB ve gençlik koordinatörlerimiz ile birlikte değerler eğitimi kapsamında ‘Kendini Ararken Rehberini Bul’  adında bir proje hazırladık. Bu proje ile gençlerimize, kadim medeniyetimizin değerlerini ve Kur’an-ı Kerim’de yer alan peygamber kıssalarını rehber alarak, hayatımızın somut örnekleri haline getirip öğretmek amacıyla afişler hazırlayıp ortaokul ve liselerde sunumlar yaptık. Kıssaların gençlerimize rol model olmasını amaçladık.” dedi.

Afişlerin ve sunumların, uzman ekipler tarafından incelenip son halini aldığını belirten Bağlar İlçe Müftüsü Hasan Yardak ise şöyle konuştu:

“Proje; Diyarbakır İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü koordinesinde din kültürü öğretmenleri ve akademisyenlerin katkılarıyla oluşturuldu. Afiş öncesi yapılan ön çalışmalarda, doktora ve yüksek lisans tezleri ile peygamber kıssaları tarihiyle ilgili kaynaklar tarandı. Kaynakların Kur’an ve sünnete uygunluğu kontrol edilerek ortak bir metin çalışması ile afiş tasarımı ve sunumu oluşturuldu. Oluşturulan taslak metinler ve afişler; İl Müftüsü, İl müftü yardımcıları, ilçe müftüleri ve ilahiyat fakültesi öğretim üyelerinden oluşan bir danışma kurulunun onayından geçirilerek basıma gönderildi.”

Proje kapsamında okullarda etkinlikler düzenlendiğini kaydeden İl Müftü Yardımcısı Fatime Karti, “Gençlik koordinatörlerimiz ve din kültürü öğretmenlerimiz, belirli bir plan dâhilinde okullarda seminerler vererek öğrencilere peygamberlerin kıssaları üzerinden bilgiler sunuyorlar. Biz de mümkün olduğunca bu seminerlere katılarak destek veriyoruz.” dedi.

Projenin, Diyarbakır’ın ardından Türkiye genelinde uygulanmasını hedeflediklerini ifade eden gençlik koordinatörleri, proje tamamlandıktan sonra projeye dair analizlerin ve materyallerin yer alacağı bir kitapçık oluşturmayı hedeflediklerini dile getirdiler.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
ZAFER KOÇAK 2 yıl önce
BAŞTA EŞİM ESMERAY KOÇAK OLMAK ÜZERE PROJEDE EMEĞİ GEÇENLERİ TEBRİK EDİYORUM. GENÇLİĞİMİZİN MANEVİ KURTULUŞUNA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDERİM.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?