banner250

banner246

İnsanoğlu birbirine muhtaçtır

Diyarbakır Bağlar İlçe Müftülüğü, Türkiye Diyanet Vakfı Bağlar Şubesi iş birliğiyle ihtiyaç sahibi ailelere destek olmaya devam ediyor.

Diyarbakır Müftülüğü 04.09.2020, 11:23
İnsanoğlu birbirine muhtaçtır
© Diyanet Haber

Bağlar İlçe Müftülüğü, Türkiye Diyanet Vakfı Bağlar Şubesi ile birlikte ihtiyaç sahibi ailelere yardım eli uzatarak, mazlum ve mağdurların umudu olmaya devam ediyor.

Türkiye Diyanet Vakfı Bağlar Şubesi Kadın Kolları ile Aile ve Dini Rehberlik Bürosu görevlilerince tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere İlçe Müftülüğü sahip çıkıyor.

İhtiyaç sahibi aileleri evlerinde ziyaret eden din görevlileri, tespit edilen ihtiyaçları İlçe Müftülüğü ve TDV Bağlar Şubesi iş birliğinde hayırseverlerin desteği ile temin ederek vatandaşlara ulaştırıyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlara maddi-manevi destek olan din görevlileri, diğer yandan yaşlı ve hasta olan vatandaşların ev temizliğini yapıyor.

Her daim iyiliğin öncüsü olan din görevlilerinden oluşan gönüllü ekipler, yardım götürdükleri evlerde çocukları da unutmuyor, kıyafet, kırtasiye ürünleri ve oyuncak hediye ediyor.

Yapılan çalışmalara dair Diyanet Haber'e açıklamalarda bulunan Bağlar İlçe Müftüsü Hasan Yardak, şunları kaydetti:

‘‘İslam dini düşkünlere, kimsesizlere ve yetimlere yardım etmeyi, yetimlerin ellerinden tutmayı teşvik eder. Sosyal varlık olan insanoğlu birbirine muhtaçtır. Hayatın yaşanabilir olması için birbirimize yardımcı olmalıyız. Dinimiz İslam, bu yardımlaşmayı bazen zekât gibi zenginlerin malından muhtaçlara vermeyi emretmiş, bazen sadaka olarak vermeyi tavsiye etmiştir. Mekke dönemi İslam'ın başlangıç dönemidir. Bu dönemde Kur'an miskinleri ve muhtaçları gözetmeyi, ihtiyaç sahiplerine mal vermeyi ve ihtiyaçlarını karşılamayı emretmiştir. Bunu insani erdemlerden sayan ayeti kerimede Yüce Rabbimiz, 'Hayır hayır! Yetime ikram etmiyorsunuz, yoksulu yedirmek konusunda birbirinizi teşvik etmiyorsunuz.' buyurmuş Efendimiz (s.a.s.) ise bu konuda, 'Dullara, miskinlere ve fakirlere yardım eden, Allah yolunda savaşan, geceleri ibadetle geçiren ve gündüzleri oruç tutan gibidir.' buyurmuştur.’’
 

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (1)
M.. 3 ay önce
ALLAHİM hepsinden razı olsunnnn.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?