banner250

banner246

‘Hayır Marketi’ açıldı

Diyarbakır Yenişehir İlçe Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Yenişehir Şubesi iş birliğinde hazırlanan ‘Hayır Marketi’ açıldı.

Diyarbakır Müftülüğü 20.11.2019, 16:44
‘Hayır Marketi’ açıldı
© Diyanet Haber

Diyarbakır Yenişehir İlçe Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Yenişehir Şubesi iş birliğinde hazırlanan Hayır Marketi’nin açılışı amacıyla bir tören düzenlendi.

Törene Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel müdürü Dr. Fatih Kurt, Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, Yenişehir İlçe Müfüsü Şevket Dilmaç, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

TDV Yenişehir Şubesi Gönüllü İnsani Yardım Ekibi tarafından kurulan ‘Hayır Marketi’, Diyarbakır’da binlerce aileye gıda, giyim, eşya ve nakdi yardım sağlıyor.

İhtiyaç sahibi aileler marketten ihtiyaçlarını ücretsiz olarak temin edebiliyor.

Diyarbakır Yenişehir İlçe Müfüsü Şevket Dilmaç, Hayır Marketi’ni Peygamber Efendimizin bir uygulamasını örnek alarak hazırladıklarını ve açtıklarını söyledi.

Müftü Dilmaç, “Peygamber Efendimiz (s.a.s) döneminde Mescid-i Nebevi’deki iki sütun arasına asılan bir ipe, sahabeler kendi ektikleri hurmaları asarlar ve fakirler de alırlardı. Biz de buradan hareketle zenginlerin hayırlarını marketimize bağışlamasını, fakir ve ihtiyaç sahibi ailelerin de buradan ihtiyacını karşılamasını hedefledik.” dedi.

“Peygamberimiz ve Aile” konulu konferans

Diyarbakır Müftülüğünce Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa katılan Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt, “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferans verdi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açış ve selamlama konuşmasını yapan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mevlid-i Nebi etkinliğine katılmaktan mutlu olduğunu belirterek, ‘Hz. Peygamberin hayatının iyi şekilde anlaşılması sayesinde insanlar arasında kardeşliğin tesis edilebileceğini’ söyledi.

Hz. Peygamberin hayatının her yönüyle anlaşılmasının önemli olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, ‘bir yetim olarak dünyaya gelen Hz. Muhammed'in (s.a.s.) hayatı boyunca kendisi için değil ümmeti için sürekli hassasiyet gösterdiğini ve hayatının her alanında aile kavramının en güzel örneğini sergilediğini’ ifade etti.

Dini Yayınlar Genel Müdürü Fatih Kurt ise Hz. Peygamberi anlamaya çalışmanın önemli olduğunu vurgulayarak, “Peygamber Efendimizin hayatı inananlar için en güzel örnektir. Onun aile hayatı ve ailesinin içerisinde ortaya koyduğu davranışlar da her birimizin ders alması gereken değerlerdir.” ifadelerini kullandı.

'Kardeş Okul'

Öte yandan Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, ‘Kardeş Okul’ projesi kapsamında İstanbul Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından Dicle Şehit Bilal Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne gönderilen hediyeleri okul yönetimine teslim etti.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (1)
Kasım aytaş 2 yıl önce
Orada koskocaman diyarbakir dini yuksek ihtisas merkezi muduru FATIH CATMAKAŞ var haberde zikretmemişsiniz??????
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?