banner250

banner246

Diyarbakır'ın fetih yıl dönümü dualarla anıldı

İslam ordularının 27 Mayıs 639 yılında Diyarbakır'ı fethedişinin yıl dönümü nedeniyle, 27 sahabenin mezarının bulunduğu İç Kale'deki Hz. Süleyman Camii'nde tören düzenlendi.

Diyarbakır Müftülüğü 28.05.2020, 13:47
Diyarbakır'ın fetih yıl dönümü dualarla anıldı
© Diyanet Haber

İslam halifesi Hz. Ömer döneminde, İyaz Bin Ganem komutasındaki 8 bin kişilik İslam ordusunun Diyarbakır'ı 27 Mayıs 639'da fethetmesinin yıl dönümü, kentte düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Diyarbakır'ın İslam orduları tarafından fethedilmesinin 1381'inci yıl dönümü münasebetiyle, İç Kale'de, aralarında Hz. Halid'in (r.a.) oğlu Hz. Süleyman ile 27 şehit sahabenin de metfun bulunduğu Hz. Süleyman Camii'inde dua merasimi düzenlendi.

Diyarbakır İl Müftülüğü din görevlilerince Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır'ın yaptığı duanın ardından konuşan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, "Diyarbakır'ın 1381 yıl önce İslam'la şereflenmesini sağlayan bütün şehit sahabe-i kiramı rahmet ve minnetle andıklarını" belirterek şöyle devam etti:

"Diyarbakır, 639 yılında İslam orduları tarafından fethinden bu yana, İslam'ın bayrak şehirlerinden birisi olmuştur. Bağrında yatan 2 peygamber kabri, yüzlerce sahabe-i kiramın manevi varlığı ve sayısız hak dostuyla bugün tüm dünyada Diyarbakır, İslam'ın 5. Harem-i Şerif'i olmuştur. Bizler 1381 yıl önce İslam'la şereflenen ve o günden bugüne kesintisiz ezanıyla, imanıyla, dik duruşuyla gelen Diyarbakır'ı inşallah kıyamete kadar bu kararlılığımızla taşımaya kararlıyız. Diyarbakır her dönem ve her zaman bu değerleri taşıyan, zenginleştiren ve İslam'la şereflenen bir şehir olma onurunu yaşamaktadır. Şüphesiz fethin anlamı içerisinde, gönüllerin fethedilmesi, fethin müyesser olması ve fethin muazzez komutanı ve bütün kahramanlarının da her zaman hatırlanması gerekmektedir."

Korona virüs salgını nedeniyle katılımın büyük olduğu bir kutlama yapamadıklarını ifade eden Vali Güzeloğlu; "Bugün bizler içinde yaşadığımız süreç nedeniyle bir büyük anma ve katılma gerçekleştiremedik ama bütün Diyarbakırlılar'ın gönlünde, fethin bütün komutan ve kahramanlarını rahmetle anan, onlara minnet sunan düşünceleri için huzurlarına geldik. İnanıyorum ki gelecek her zaman ve buna bağlı olarak gelişecek her ortam, fethin anlamının kavranmasını, Diyarbakır'ın birlik ve beraberlik içerisinde İslam'la şereflendiği tarihten bu yana geleceğe taşınması noktasında çok daha güçlü bir iradeyi sergileyecektir. Rabbim bu birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Hainlere; birlik ve beraberliğimiz bozmak isteyen, ezanımızı dindirmek, bayrağımızı indirmek, birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyen hainlere fırsat vermesin. Bu kararlılığı sergileyen tüm Diyarbakırlılar adına şehit sahabe makamında Hz. Süleyman makamında 1381 yıl önce i'lâ-yi kelimetullah uğruna Diyarbakır'a gelen ve fethi gerçekleştiren İslam ordularının komutanlarına, kahramanlarına da selam olsun. Ruhları şad, makamları cennet olsun." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?