banner203

banner250

Diyanet gençlik merkezlerinde uzaktan eğitim

Diyanet İşleri Başkanlığınca koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında, Kur'an kurslarında olduğu gibi il ve ilçe müftülüklerine bağlı gençlik merkezlerinde de eğitimler "uzaktan eğitim" yöntemiyle işleniyor.

Diyarbakır Müftülüğü 04.04.2020, 15:21
Diyanet gençlik merkezlerinde uzaktan eğitim
© Diyanet Haber

Türkiye genelinde 81 ilde sahada olan din görevlileri, koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları sınırlandırılan yaşlı ve hasta vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için Vefa Sosyal Destek Grupları ile iş birliği içerisinde çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Diyarbakır Dicle İlçe Müftülüğü, yaşlı ve hasta vatandaşları evlerinde ziyaret ederek gül takdim etti

Dicle İlçe Müftülüğü, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşları evlerinde tek tek ziyaret ederek isteklerini dinledi,  gül takdim etti.

İlçede sürdürülen çalışmaları Diyanet Haber’e değerlendiren İlçe Müftüsü Mehmet Sani Akın, şunları kaydetti:

"Büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.' mefkûresi ile yetişenler, daima yaşlıların, güçsüzlerin ve zayıfların himayesini bir ibadet anlayışı ile üstlenmişlerdir. Bizler de bugün Dicle ilçe Müftülüğü olarak Dicle Kaymakamlığımızın öncülüğünde oluşturulan '65 Yaş Üstü Vefa Sosyal Destek Grubu' çalışmaları kapsamında, İlçe genelinde yaşlı ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın evlerine hizmet götürerek maddi ve manevi destek sağlamaktayız. Koronavirüs tedbirleri nedeniyle sokağa çıkamayan vatandaşlar için seferber olan din görevlilerimiz ile yaşlı, engelli ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın hizmetindeyiz. Bir taraftan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayan din görevlilerimiz, diğer taraftan salgın nedeniyle endişe ve kaygı duyan vatandaşları telefonla arıyor, evlerinde ziyaret ediyor, dini ve manevi rehberlik hizmeti sunuyor.

'Zayıf ve düşkünlerinize dikkat ediniz. Çünkü siz onların sayesinde yardım görür ve rızıklandırılırsınız.' Nebevî mesaj doğrultusunda çalışmalarını aralıksız sürdüren din görevlilerimiz, vatandaşları evde kalmaya teşvik ediyor, onların yerine alış veriş yapıyorlar."

Diyarbakır/ Sur

Sur ilçe Müftülüğüne bağlı Daru’l İslam Gençlik Merkezi ise Merkeze devam eden öğrencilere yönelik uzaktan eğitim başlattı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında evlerinde olan öğrencilerin eğitim faaliyetlerinin devamı için Gençlik Merkezince açılan uzaktan eğitim uygulaması ile öğrenciler, evlerinden mobil cihaz veya bilgisayar aracılığıyla bağlanıp eğitimlere katılabiliyor.

Sur İlçe Müftüsü İsmail Fakirullahoğlu; "Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında öğrencilerimizin eğitimlerinden uzak kalmaması için Daru'l İslam İlim ve Gençlik Merkezi yöneticileri ile yeni projeler başlattık. Gençlerin hem okuldan uzak kaldığı hem de sosyal sınırlamanın geldiği bu dönemi değerlendirmek istedik. Hem ahlaki değerlerle öğrencilere bilinçli bir şekilde eğitim verip hem de içinde bulunduğumuz bu zor zamanlarda gençlerin elini bırakmamak için canlı yayınla sanal sınıf derslerine başladık." dedi.

Koroavirüs tedbirlerinden önce Gençlik Merkezi'nde verilen Kur'an-ı Kerim, Arapça, ilmihal, tefsir, siyer ve değerler eğitimlerinin, oluşturulan sanal ortamlarda devam ettiğini belirten Müftü Fakirullahoğlu; "Öğrencilere psikolojik destek sağlıyoruz. Yaşanan bu sıkıntıların, alınan tedbirlere riayet ederek ve Allah'tan yardım dileyerek atlatılabileceğini anlatıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?