banner250

banner203

İLİTAM’ın ortaya çıkmasında en önemli etken, 28 Şubat sürecinde yaşanan sıkıntılardır

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kamu Denetçiliği Kurumunca düzenlenen “Din Eğitimi ve İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) Çalıştayı”nda konuştu.

Diyanet 31.01.2019, 21:52
İLİTAM’ın ortaya çıkmasında en önemli etken, 28 Şubat sürecinde yaşanan sıkıntılardır
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, konuşmasında son asırda sosyal, kültürel, teknolojik, dinî alanda meydana gelen hızlı değişimlerin iki gerçeği ortaya çıkardığını ifade ederek şunları söyledi:

“Birincisi; Bu coğrafyada İslam’ı yok sayarak, öteleyerek var olmak, bir hayat ve gelecek planlamak mümkün değildir. Dahası İslam’ın ilke ve değerleri bilinmeden bu toplumu tanımak ve anlamak da mümkün değildir. İkincisi ise; bugün dini doğru anlamak çok hayati bir meseledir. Din güvenliği milli güvenlik konusu haline gelmiştir. Din istismarı ve dinin kavramları arkasına gizlenen terör örgütleri ve hain yapılar, varlığımızı, birliğimizi, geleceğimizi tehdit etmektedir.”

Diyanet İşleri Başkanlığının, Milli Eğitim Bakanlığının ve dinî yükseköğretim kurumlarının milletin dinî hayatına ve geleceğine rehberlik etme sorumluluğunu taşıdığına işaret eden Başkan Erbaş, “Bu üç kurumun, sosyal ve küresel gerçeklikleri göz ardı etmeden, çok boyutlu, kapsamlı ve disiplinli çalışmalarla bir yol haritası ve gelecek perspektifi oluşturması, milletimizin bugünü ve yarını açısından büyük önem arz etmektedir.” dedi.

İLİTAM’ın ortaya çıkmasında en önemli etken, 28 Şubat sürecinde yaşanan sıkıntılardır”

İLİTAM programlarının ortaya çıkmasında en önemli etkenin 28 Şubat sürecinde yaşanan sıkıntılar olduğunu belirten Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Söz konusu süreçte ilahiyat fakültelerinin kontenjanları iyice azaltılmış, katsayı uygulaması nedeniyle imam-hatip lisesi mezunlarının farklı bölümleri tercih etmeleri de engellenmiş ve lisans eğitiminden mahrum bırakılan ciddi bir kesim ortaya çıkmıştır. Sosyo-politik düzlemdeki bu mağduriyet, öncelikle sınavsız geçiş imkânı ile ilahiyat ön lisans programının öğrenci kabulüne başlamasına neden olmuş, ardından ön lisans mezunlarındaki artış ve dikey geçiş sınavı ile örgün eğitime geçişteki yığılma sebebiyle İLİTAM programı bir ihtiyaç olarak gündeme gelmiştir.”

Din eğitimi açısından sıkıntılı dönemlerin geride kaldığına dikkat çeken Başkan Erbaş, “Mağduriyetler giderilmiş, dini yükseköğretim yapan fakültelerin sayısı 105 olmuştur. Bu fakültelerin 2018 yılı kayıt kontenjanı 18 bini aşmış durumdadır.” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, uzaktan eğitim imkânının ve tercihinin; imkânsızlıklar nedeniyle öğrenim çağında istediği eğitimi alamayanlara fırsat sunması, eğitim mekânı, eğitimci, konaklama ve ulaşım giderlerinden tasarruf ettirerek eğitim maliyetlerini düşürmesi gibi sebeplerinin de olduğunu dile getirdi.

Başkan Erbaş, İLİTAM programlarının, özellikle Diyanet personeline dinî yükseköğretim düzeylerini yükseltme imkânı sunduğunu aktardı.

Çalıştaya, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, eski Devlet Bakanı ve Diyanet İşleri Başkanı Mustafa Said Yazıcıoğlu ile Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu da katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (8)
Abdullah hoca 2 yıl önce
Selamun Aleykum hayırlı olsun. Kontenjanımız çok az lütfen diyanet için artırın biran evvel mezun olmamız lazım.
Kkö 2 yıl önce
İlitamda özellikle diyanet personeline öncelik verilmeli çünkü onlardan çok güzel hizmetler bekliyoruz onlar donanımlı olacaklarki insanlara daha güzel hizmetleri olacaktır birde sayın başkanımızdan ilitam okuyan herkes kendi ilinde veya yakın bölge illerinde sınava girseler çok güzel olacak yada her ilde bir diyanet evi olup sınav zamanında orada misafir olmak bizlere de kolaylık olacaktır
Kkö 2 yıl önce
Evet kontenjan sayısı arttırılmalıdır sağlık lisans tamamlamada kontenjanları çok fazla inşaAllah kontenjanlar artar
Eren 2 yıl önce
İlitam ın mezkur misyonunu tamamladıktan sonra kapanması gerektiğini düşünüyorum zira bu diplomanın değerini düşürüyor sayın Başkanım.
Garip bir yolcu 2 yıl önce
Sayın başkan a hürmetlerimi sunarak bir şey arz etmek istiyorum Diyanet personeline ilahiyat fakültesinin olduğu her ile düş siz kontenjansız ilitam hakkı verilse hem herkes eğitim ve görevini birlikte yürütür hem zaman kaybı olmaz hem de personele kolaylık sağlandığı için aidiyet duygusu ve samimi dualar ziyadeleşir İnşAllah dikkate alınır...
dilan özer 2 yıl önce
perukla üniversite okudugum günleri hiç unutmayacagım. ilitam ögrencisiyim bana bu imkanı sunanlardan Allah razı olsun.
Rabia 2 yıl önce
Gerçekten çok doğru, okuyamadık, orta okulda bile dışlanıyorduk başörtülü okula geliyoruz diye. Okula girmeden açmamıza rağmen tahammülleri yoktu. Bizde sabretmeyi seçtik. Elh belki çok geride kaldık diğerlerinden ama sabrımızın sonu selamete çıktı.
Sezai şahan 2 yıl önce
İlitam kontenjanları arttırılmalı
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?