banner250

banner246

Erbaş TDV Personeli İle Bayramlaştı

Türkiye Diyanet Vakfı Kocatepe Konferans Salonu’nda düzenlenen törende, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, TDV personeli ile bayramlaştı

Diyanet 19.06.2018, 17:32
Erbaş TDV Personeli İle Bayramlaştı
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) personeli ile bayramlaştı.

TDV Kocatepe Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş; “Medeniyetimizin bütün unsurları bizim ruhumuzu diri tutmaya yönelik oluşmuştur. Bunların en önde geleni de bayramlardır.” dedi.

Başkan Erbaş, ramazanda kazanılan güzelliklerin, bayramda elde edilen muhabbetin, kardeşliğin diğer aylara da taşınması gerektiğini söyledi.

Her konuda olduğu gibi paylaşma konusunda da örneğimizin Peygamber Efendimiz olduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, “Vakıf; birliği, beraberliği, sevgiyi, saygıyı, samimiyeti destekleyen, bunun ilelebet yaşamasını sağlayan en önemli vasıtalardan birisidir. İşte vakfımızda bunu sağlıyor.” diye konuştu.

Erbaş, TDV personeli ve gönüllüleriyle yurtiçinde ve yurtdışında toplam 3 bin kişi ile birliği, beraberliği ve paylaşımı sağlamaya çalıştıklarını belirterek, “Ramazan ayında insanları bayrama güler yüzle taşıyabilmek için gayret ettik” ifadelerini kullandı.

“84 ülkede 90 bin 205 gıda kolisi ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı”

TDV’nin ramazanda yapmış olduğu çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Erbaş, konuşmalarını şu sözlerle sürdürdü:

“84 ülkenin 326 bölgesinde 90 bin 205 gıda kolisini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmışız,  toplam 246 bin 830 kişilik iftar programı düzenlemişiz. Ramazan yardımları çerçevesinde Suriye'de 70 bin kişiye iftar, 30 bin aileye gıda ve temizlik kolisi ulaştırmışız. Suriye içerisinde ihtiyaç sahibi çocuklara 1.300 paket Bayramlık yardımı yapmışız. Suriye'de Ramazan ayında toplam 500 bin kişiye yardım ulaştırmışız.”

“Arakanlı 5 bin aileye iftar verildi”

Arakanlı ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımları da anlatan Başkan Erbaş, “Arakan Myanmar içerisinde bulunan Müslümanlara ve kamplarda bulunan mültecilere ramazan süresince 6 bin 200 gıda kolisi, 5 bin aileye iftar verildi. Bangladeş Cox-Bazaar bölgesinde 10 bin kişiye iftar verildi. Bangladeş’te bulunan ihtiyaç sahibi çocuklara 2 bin paket bayramlık yardımı yapıldı” şeklinde konuştu.

“14 bin 700 yetime bayramlık hediye edildi”

Yurtiçinde yapılan yardımlara da değinen Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“864 il ve ilçe şubemiz tarafından, her biri 25 TL’lik kartlardan oluşan toplam 1 milyon 750 bin TL değerinde alışveriş yardım kartı dağıtımı yapıldı. Yurt içinde 100 bin ihtiyaç sahibi ve mülteciye alışveriş yardım kartı ulaştırıldı. Kocatepe Camii Külliyesinde her gün 2 bin 500 kişi olmak üzere Ramazan ayı boyunca toplam 75 bin kişiye iftar verildi. Türkiye genelinde il ve ilçe şubelerimiz vasıtasıyla kurulan iftar sofralarında toplumun farklı kesimlerinden 1 milyon kişiyle bir araya geldik.”

Başkan Erbaş, yurtiçinde 8 bin 400, yurtdışında ise 6 bin 300 yetim çocuğa bayramlık kıyafet hediye ettiklerini söyledi.

Bangladeş Cox-Bazaar bölgesinde TDV’nin kamp alanı olduğunu dile getiren Başkan Erbaş, “Orada vakfın hizmetlerini gördüğümüz zaman o insanların yüzündeki tebessümü gördüğümüz zaman bu işlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyoruz. O Yetimlerin, o kimsesizlerin bize koşması bizim de iyiliğe ne kadar çok koşmamız gerektiğini bize hatırlatıyor” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, TDV’nin yardımlarının hazırlanması ve dağıtılmasında emeği olanlara teşekkür etti.

Programda TDV’nin ramazan faaliyetlerinde gönüllü olarak görev alanlar, gittikleri bölgelerde yaşadıklarıyla ilgili paylaşımlarda bulundu.

Programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, TDV Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat, TDV yöneticileri ve personeli katıldı.

Ankara İl Müftülüğü ziyareti

Başkan Erbaş bayramlaşmanın ardından Ankara İl Müftülüğünü ziyaret etti. Başkan Erbaş, Ankara İl Müftüsü Mehmet Sönmez’den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yeni bayramlara ulaşma temennisinde bulunan Başkan Erbaş, “Bayram günlerinde komşular arasında ilişkilerin geliştirilmesi, arkadaşlar arasındaki muhabbet ortamının ramazan ayında ve bayramda geliştirilmesi yılın bütün günlerinin böyle geçirilmesi gibi bir mesaj veriyor inşallah bu mesajı alanlardan oluruz” dedi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?