banner250

banner246

Erbaş, Merkezefendi Millet Kıraathanesi'ni Ziyaret Etti

Zeytinburnu'nda bulunan Merkezefendi Millet Kıraathanesi'ni ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Kıraathane, bizim medeniyetimizin en önemli unsurlarından, müesseselerindendir” dedi.

Diyanet 17.06.2018, 21:07
Erbaş, Merkezefendi Millet Kıraathanesi'ni Ziyaret Etti
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Zeytinburnu'ndaki Merkez Efendi Camisi'nde öğle namazını kıldırdı, ardından caminin yanında bulunan Merkez Efendi Türbesi'ni ziyaret etti.

Daha sonra Merkezefendi Millet Kıraathanesi'ni ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, öğrencilerle bayramlaştıktan sonra sınavlarında başarı diledi.

Başkan Erbaş, Merkezefendi Millet Kıraathanesi'ne Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi tarafından yayımlanan 44 ciltlik İslam Ansiklopedisi ile 40 ciltlik Osmanlı Sicil Arşivleri gibi eserlerin yer aldığı çok sayıda eseri hediye etti.

Başkan Erbaş, burada yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı'nın üçüncü günü olduğunu hatırlatarak, "Gördüğümüz manzara karşısında çok memnun, mutlu olduk. 121 kişilik okuma salonunun 117'si dolu. Sadece 4 koltuk boş. Bu da bayram günü demeyip kıraathaneyi anlamına uygun bir şekilde değerlendirmek isteyen gençleri görmek hakikaten bizi çok mutlu etti.'' diye konuştu.

Kıraathaneye gelirken boş gelmediklerini, Diyanet yayınlarından eserleri de getirdiklerini belirten Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

''Sayın Belediye Başkanımıza onları hediye ediyoruz. Ama tamamen onun şahsında, bu kütüphaneden, bu kıraathaneden istifade edecek tüm okuyucularımıza Diyanet İşleri Başkanlığı olarak hediyemizdir. Kıraathane, bizim medeniyetimizin en önemli unsurlarından, müesseselerindendir. Müessese diyorum çünkü kuruluş amacı birkaç asır önce her mahallede insanlar okuma gerçekleştirebileceği bir mekan bulsun. Dolayısıyla kıraathaneler böyle kurulmuş, bugün modern anlamda burada millet kıraathanesi gördüğümüzde demek ki her mahallede, en azından her ilçemizde böyle bir kıraathanenin oluşturulmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Ben bu tür okuma evlerinin yani kıraathanelerin yaygınlaştırılmasının çok faydalı olacağını düşünüyorum. Çünkü biz millet olarak ne kadar çok okursak, o kadar çok medeni olur o kadar çok gelişiriz. Hem maddi hem de manevi olarak gelişiriz.''

Kur'an-ı Kerim'e ilk vahyin "oku" diye geldiğine dikkat çeken Başkan Erbaş, '' 'Oku, yaratan Rabbinin adıyla oku'. İşte burada bu emrin yerine getirilmesi için hazırlanan bir mekandayız, kıraathanedeyiz. İnşallah milletimiz bol bol okur ve milletimize okuyabileceği bu tür mekanları yetkililerimiz sağlarlar. Emeği geçen herkese şükranlarımı arz ediyorum.'' dedi.

Başkan Erbaş'a Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve Zeytinburnu İlçe Müftüsü Mustafa Açıkalın da eşlik etti.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?