banner258

banner250

Erbaş: İslamofobi, topyekûn bir düşmanlığa dönüşme potansiyeli taşımaktadır

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İslam ülkelerinin Ankara Büyükelçileriyle Diyanet İşleri Başkanlığında hazırlanan iftar sofrasında bir araya geldi.

Diyanet 15.05.2019, 00:14
Erbaş: İslamofobi, topyekûn bir düşmanlığa dönüşme potansiyeli taşımaktadır
© Diyanet Haber

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, davetlerine icabet ettikleri için Büyükelçilere teşekkür etti.

Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’de müminler kardeş kılındığını ifade ederek, “Bizler, ilişkilerimizi kardeşlik ahlakı ve hukukuna göre oluşturarak bir vücudun azaları gibi birbirine duyarlı, bir binanın tuğlaları gibi birbirine bağlı ve bir tarağın dişleri gibi yan yana olmanın azmi ve gayreti içerisindeyiz.” dedi.

Orucun, bu kardeşlik inancı ve bilincini canlı tutan büyük bir imkân ve ibadet olduğuna dikkat çeken Başkan Erbaş, “Bizlere kulluk bilincini, insani değerleri ve sorumluluklarımızı hatırlatan oruç ibadeti; dayanışma, paylaşma, tefekkür, nefis muhasebesi, sabır gibi değerlerle Müslümanların kendilerini ve aralarındaki kardeşliği, yeniden imar ve inşa etmelerini sağlar.” diye konuştu.

“İslam coğrafyasının pek çok yerinde kardeşlerimiz büyük bir hüzün ve hicran ile yaşamaktadır”

Başkan Erbaş, İslam ümmetinin uzun bir zamandır ramazanları coşkuyla, iftarları huzurla ve bayramları sevinçle yaşayamadığına dikkat çekerek, “İslam coğrafyasının pek çok yerinden, Gazze’den, Yemen’den, Doğu Türkistan’dan, Afrika’dan acı ve gözyaşı içerisinde feryatlar yükselmekte, kardeşlerimiz büyük bir hüzün ve hicran ile yaşamaktadır.” ifadelerini kullandı.

“İnsanlığın kadim şehri, selam yurdu ve İslam’ın ilk kıblesi Kudüs, barbarca bir işgal ile karşı karşıyadır.” diyen Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“İnsanlığı, vicdanı, ahlakı, hukuku hiçe sayan, gözü dönmüş azgın bir topluluk Kudüs’te, tam bir vahşet uygulamaktadır. İnsanlığı utandıran bu zulmü yapan zorba zalimleri bir kez daha şiddetle telin ediyorum. Kudüs, Müslümanların ve insanlığın önünde bir vicdan, hukuk ve ahlak sınavıdır. Kudüs’ün izzeti çiğnenirken, insanların yaşama, inanç ve düşünce özgürlüğüne insafsızca müdahale edilirken, vahiyle kutsanan şehir her türlü zulme maruz kalırken duyarsız kalanlar; insanlık vicdanında ve tarihin önünde mahkûm, mahşerde Allah’ın huzurunda mahcup olacaklardır.”

“Terör örgütleri din kisvesi altında Müslümanların beldelerini kan ve gözyaşı diyarına çevirmektedir”

Başkan Erbaş İslam coğrafyasında etnik yapı, mezhep, meşrep ve ideoloji üzerinden, fitne, kargaşa ve kavga çıkarılarak İslâm dünyasının telafisi zor süreçlere sürüklendiğini kaydetti.

Dini istismar eden terör örgütlerinin ve yapıların oluşturduğu tehlikeye dikkat çeken Başkan Erbaş, “Din kisvesi altında dini değer ve kavramları süfli emellerine alet eden ve gerçekte hepsi birer proje ürünü olan terör örgütleri, fitne, tefrika ve kavga üretmekte, insafsız ve vicdansız uygulamalarla Müslümanların beldelerini kan ve gözyaşı diyarına çevirmektedir.” şeklinde konuştu.

“İslamofobi, topyekûn bir düşmanlığa dönüşme potansiyeli taşımaktadır”

“İslamofobi endüstrisiyle oluşturulmaya çalışılan korku ve nefret, hem İslam’a hem de Müslümanlara yönelik topyekûn bir düşmanlığa dönüşme potansiyeli taşımaktadır.” değerlendirmesinde bulunan Başkan Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Akl-ı selim ile önlem alınmazsa huzur ve güvenlik, birlik ve bütünlük açısından daha zor zamanların yaşanması endişesi de açıktır. Dolayısıyla aynı dinin, aynı medeniyetin, aynı coğrafyanın mensupları olarak kendi aramızda, ümmet coğrafyasında ve bütün yeryüzünde İslam’ın adalet, ahlak ve merhamet ilkeleri ile bir arada yaşama hukukunu ve ahlakını, bireysel ve toplumsal barışı daha güçlü şekilde tesis etmeye mecburuz. Bunun için Müslümanlar kendi aralarında yaşadıkları sorunları, samimiyetle, gerçekçi, derinlikli, yapıcı ve ikna edici bir yöntemle, bütüncül bir bakış açısıyla ele alarak hep birlikle daha iyi bir geleceği inşa etmelidirler. Birlik ve beraberliğimizi zedeleyen, barış ve huzurumuzu bozan, fitne ve tefrikaya sebep olan, suçlayıcı, ötekileştirici her türlü söz, anlayış ve davranıştan bütün Müslümanlar özenle kaçınmalıdır.”

Ramazan ayının İslam âlemine barış, huzur, adalet ve merhamet getirmesi temennisinde bulunan Başkan Erbaş, “Başta Filistin’deki kardeşlerimiz olmak üzere bütün İslam dünyasının, yaşadığı acılardan, dertlerden, ıstıraplardan bir an evvel kurtularak huzurlu bayramlara kavuşmasını Rabbimizden niyaz ediyorum.” dedi.

Programda, en kıdemli büyükelçi olan Libya Ankara Büyükelçisi Abdurrezzak Muhtar Abdulkadir, konuk büyükelçiler adında bir konuşma yaptı.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
ugur erdem 2 yıl önce
Benim aylık 800 tl para gelirim var evliyim 2 çocugum var evim kira banada zekât dusermi
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?