banner250

banner203

Erbaş: Hz. Peygamber’in sünneti, Kur’an’ın hayata dönüşmüş şeklidir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ordu Merkez Ulu Camii’nde düzenlenen Mevlid Kandili Özel Programında Ordulularla buluştu.

Diyanet 20.11.2018, 10:57
Erbaş: Hz. Peygamber’in sünneti, Kur’an’ın hayata dönüşmüş şeklidir
© Diyanet Haber

Özellikle gençlerin yoğun katılım sağladığı programda cemaate hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Diyanet olarak her zaman gençlerin yanında olduklarının altını çizerek gençlere şu çağrıda bulundu:

“Bütün kapılarımız gençlerimize sonuna kadar açıktır. Gençlerimizi,  aile ve dini rehberlik bürolarımıza, il ve ilçe müftülüklerimize davet ediyor, Kredi ve Yurtlar Kurumlarında bulunan gençlik koordinatörlerimizle bir araya gelmeye davet ediyorum.

Prof. Dr. Erbaş şunları kaydetti:

“Bu gece rahmet gecesidir. Allah bu gece yeryüzüne merhametinin en büyük tezahürünü göstermiş ve Peygamber Efendimizi dünyaya göndermiştir.

Bu gece, Peygamber Efendimizin (s.a.s.) şahsında insanlığın yeniden doğuşunu, aydınlık bir geleceği ifade etmektedir.

Bu gece, insani ve ahlaki değerlerin yeryüzünde tükendiği bir “cahiliye” döneminde, insanlığın tekrar hak, hukuk, merhamet, güzel ahlak gibi değerlerle buluşmasının başlangıcını ifade etmektedir.”

Kur’an ve sünnet vurgusu yapan Erbaş, şöyle devam etti:

“Bilinmelidir ki Hz. Peygamber’in (s.a.s.) sünneti, Kur’an’ın hayata dönüşmüş şeklidir. Kur’an’dan sonra İslam’ın ikinci temel kaynağıdır. Dolayısıyla onu göz ardı ederek İslam’ın anlaşılması ve yaşanması mümkün değildir.

Mevlid-i Nebi'yi anmak, aynı zamanda, savaşlar, yoksulluk ve ümitsizlik gibi devasa sorunların kuşattığı yeryüzünü yeniden adalet, merhamet ve muhabbetle tanıştırmanın yolunu ve yöntemini anlamaktır.”

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu sene Mevlid-i Nebi Haftası’nda “Hz. Peygamber ve Gençlik” konusunu hafta boyunca yurt içinde ve yurt dışında düzenlenecek etkinliklerde toplumun dikkatine sunacaklarını belirten Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yapacağımız en büyük iyilik, nesillerimizi inanç ve medeniyet değerleriyle buluşturmaktır”

“Özellikle gençlerimizi, çocuklarımızı, nesillerimizi Peygamber Efendimizin (s.a.s.) hayatıyla, sünneti seniyyesiyle tanıştırmak, bizim iman ve kulluk sorumluluğumuzdur. Gençlerimizin dünya ve ahiret huzuru, milletimizin bekâsı ve insanlığın geleceği için yapacağımız en büyük iyilik, nesillerimizi inanç ve medeniyet değerleriyle buluşturmaktır.”

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?