banner258

banner250

Diyanet’ten Kutsal Topraklarda Türk Hacılara, Beş Yıldızlı Hizmet

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2018 Yılı Hac Organizasyonu Kapsamında Türk Hacı adaylarına üst düzey hizmet sunuyor

Diyanet 11.08.2018, 02:21
Diyanet’ten Kutsal Topraklarda Türk Hacılara, Beş Yıldızlı Hizmet

Kutsal topraklar, Hac farizasını yerine getirmek üzere gelen her renk ve dilden yüzbinlerce hacı adayına ev sahipliği yapıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, kutsal topraklarda Türk hacı adaylarına bütün alanlarda üst düzey hizmet veriyor.

Diyanet; sağlık hizmetlerinden iaşe ve yemek hizmetlerine, konaklama hizmetlerinden otellere ve ibadet mekanlarına intikallere, ayniyattan kargo işlemleri ve acentalara varıncaya kadar, hacı adaylarının huzurla ibadetlerini yapabilmeleri için gece gündüz mesai yapıyor.

Diyanet'in Medine'de Türk Hacı Adaylarına verdiği hizmetlerle ilgili sitemize bilgi veren Medine Koordinasyon Başkanı Zeyd Özel, koordinasyon merkzine bağlı bütün birimlerin mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıtığını söyledi. Özel, bu kutsal beldede böyle ulvi bir görevi büyük fedakarlık ve özveriyle yerine getiren bütün personele teşekkür etti.

zeyd özel

Hacı Adayları Gelmeden Oteller Hazır Hale Getiriliyor

2018 yılı Hac Organizasyonu kapsamında 7 Ağutos’ta Medine’ye intikal eden Koordinasyon ve İskan Ekibi, Türkiye’den gelecek hacı adayları için henüz yola çıkmadan kalacakları otelleri ve odalarını hazır hale getiriyor. Havalimanına iniş yapan hacı adayları, havalimanı ekibince karşılanıyor ve servislerle kalacakları otellere naklediliyor.

Hacı Adaylarının Eşyaları Diyanet Görevlileri Tarafından Taşınıyor

Hacı Adayları havalimanına iner inmez havalimanı ekibi tarafından kalacakları otellere intikal etmek üzere otobüslere alınıyor. Hacı adayları otobüslere sevkedilirken, havalimanı ekibi de hacı adaylarına ait valizleri teslim alıyor ve Diyanet’in kiraladığı araçlarla otellere gönderiyor. Bu süreçte hiçbir hacı adayı valiz kuyruğunda bekletilmiyor.

24 Saat Kesintisiz Hizmet

Ekipler nöbet usulüyle çalışıyor. Böylelikle hacı aylarına 24 saat kesintisiz hizmet sunuluyor.

Üst Düzey Sağlık Hizmeti

Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarının sağlık sorunlarıyla da yakından ilgileniyor. Diyanet hastaneleri ve sağlık ocakları, gece gündüz hacı adaylarına sağlık hizmeti veriyor. Bu kapsamda kurulan 14 yataklı bir hastane ve iki sağlık ocağında, Türkiye’den gelen 136 sağlık personeli nöbet usulü ile hacı adaylarına 24 saat sağlık hizmeti veriyor.

Hastanede; acil servis, acil gözlem, yataklı birim, laboratuvar, röntgen, USG, diş tedavi, göz polikliniği, kadın doğum gibi bölümler bulunuyor. Günlük çalışma programları, olası ihtiyaçlar göz ününde tutularak ve hekim sayısı dikkate alınarak planlanıyor. 

Ayniyat Hizmetleri…

Öncelikle hacı adaylarının yemek ihtiyacına yönelik çalışan ayniyat ekibinde, 98 personel görev yapıyor. Hacı adaylarının sabah kahvaltısı, öğle kumanyası ve akşam yemeklerinin hazırlandığı mutfaklarda, Türk aşçılar tarafından hacı adaylarının damak tadına uygun Türk yemekleri hazırlanıyor.

Diyanet, geçmiş yıllarda hacı adaylarına sabah kahvaltısı ve akşam olmak üzere iki öğün verirken, 2017 yılı itibarıyla öğle için kumanya paketi vermeye başladı. Hacı adaylarının sorunlarının tespit ve çözümüne yönelik düzenli olarak yapılan memnuniyet anketlerine de yansıyan bu düzenleme, hacı adaylarından tam not aldı.

İrşad Hizmetleri…

Diyanet, hacı adaylarının dini sorularını cevaplama ve ibadetlerine rehberlik etme faaliyetlerini, irşad ekibi marifetiyle yürütüyor. İrşad ekibine bağlı olarak her kafilede en az bir bayan irşad görevlisi bulunuyor. Daire başkanları, il ve ilçe müftüleri ile vaizlerden oluşan irşad görevlileri, otellerin yemekhanelerinde ve toplantı salonlarında, hacı adayları ile düzenli olarak bir araya geliyor ve hac ibadeti ile ilgili bilgiler veriyor.

“Kafile Durum ve Takip Sistemi”

Diyanet, Başkanlık ve acentalar yoluyla Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklarda bulunan hacı adaylarını; “Kafile Durum ve Takip Sistemi” üzerinden takip ediyor.

Mobil uygulaması da bulunan sistemde; Türkiye’den gelen bütün hacı adaylarının otel bilgileri, kafile bilgileri, iletişim bilgileri, kafile başkanları ve din görevlisi bilgileri, Türkiye’den geliş ve Türkiye’ye dönüş bilgleri, Mekke-Medine gidiş-geliş tarihleri bulunuyor. Kendisinden haber alınamayan bir hacı adayı bilgisi, hangi kafileden olursa olsun Diyanet veya acenta fark etmeksizin bir Diyanet görevlisine ulaştığı takdirde görevli, Başkanlığın özel tahsis ettiği telefon hattı üzerinden hemen merkeze bilgi veriyor ve hacı adayının kafile başkanı, din görevlisi ve otel bilgilerini alarak hacı adayını sağ salim oteline ulaştırıyor.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (9)
Mustafa Akpınarlı 3 yıl önce
Başkanlıgımız her konuda olduğu gibi hac organizasyonundada çok güzel işler yapmaya başlamıştır tebrik ediyoruz
İsrafil Yeşilyurt 3 yıl önce
Hizmet ye öncülük eden diyanet teşkilatına bu sene hacılara bavul hizmeti vererek yaşlı hacı adaylarını bavul kuyruğunda beklemediği için çok güzel bir karar almış olması çıtayı çok yükselttiği anlamına geliyor. Çok teşekkür ederiz.
hasan 3 yıl önce
Kalite ve güvenin adresi DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞIna teşekkür ediyoruz
İbrahim sevdim 3 yıl önce
Diyanet işleri Başkanlığının 24 saat kesintisiz ve profesyonelce hizmetini Her zaman olduğu gibi takdirle karşılıyoruz
hasan öndwr 3 yıl önce
dibine nın değişim dinamiğine uyarak kendini geliştirmesi hizmetlerini maksimum derecede yapması toplumun her katmanından gelen farklı kültür ve göreceği sahip olan insanlarımıza ulaşması hakikaten alkışlanacak ve örnek gösterilecek bir husustur....hizmetlerinin devamını bekliyoruz iyiki diyanet var diyoruz...
Dr. Fahrettin Bektaşoğlu 3 yıl önce
Allah devletimizin,Diyanetimizin gücünü artırsın,gerçekten de hacılarımız olsun umrecilerimiz olsun,turistik oteller konforunda hizmet alıp gönül hoşluğu ile o kutsal mekanlarda ibadete yönelmektedir.Rabbim tüm emeği geçen ilgililere bol ecirlerversi
Zeynep fazlioglu 3 yıl önce
Oteller nekadar uzaklikta
İlyas tuna 3 yıl önce
Çok güzel hizmetler Allah razı olsun yapanlardan sebep olanlardan
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?