banner250

banner255

Diyanet'ten Mütercimler hakkında suç duyurusu

Diyanet İşleri Başkanlığı, bir televizyon programında imam hatiplilere yönelik sözleri nedeniyle Erol Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Diyanet 10.09.2020, 11:52
Diyanet'ten Mütercimler hakkında suç duyurusu

Başkanlık tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda, 7 Eylül Pazartesi günü Haber Global kanalında yayımlanan "Kayıt Altında" programının konuklarından Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erol Mütercimler'in, ilimle, irfanla, bilgiyle ve hikmetle öğreten ve nice öğrencinin yetişmesine vesile olmuş köklü eğitim yuvalarından imam hatip okullarına ve mezunlarına alenen hakarette bulunarak aşağıladığı belirtildi.

Suç duyuru dilekçesinde, Mütercimler'in, imam hatip lisesi mezunları hakkındaki ötekileştiren ve asla kabul edilemeyecek çirkin ithamları ile toplumun, imam hatip lisesi mezunları, Başkanlık ve personeline karşı kin ve düşmanlık duymaya tahrik edildiği, ayrıca halkın nazarında Başkanlık ve personeline karşı nefret duygusu uyandırılmaya çalışıldığı ifade edildi.

Bu durumun şüpheli hakkında atılı suç oluşturduğuna dikkat çekilen dilekçede, şunlar kaydedildi:

"En üst kademelerde dahil olmak üzere devletin değişik kademelerinde ve Diyanet İşleri Başkanlığımızda imam hatip lisesi mezunu olarak görev yapan kamu çalışanlarına karşı hakaret, nefret ve düşmanlık dilini acımasızca ve insafsızca kullanan, toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olarak toplumu kin ve düşmanlığa tahrik eden ve toplumda nefret duyguları oluşturan, toplumsal barışa ve dayanışmaya zarar veren davranışları teşvik eden, tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini hiçe sayan, dini, siyasi ve felsefi düşünce ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan iftira ve ithamlarıyla toplumu ayrımcılığa tabi tutarak imam hatip lisesi mezunlarını açıkça boy hedefi haline getiren şüphelinin, yargı önünde hesap vermesi hukuk devletinin bir gereğidir. Belirtilen sebeplerle Türk Ceza Kanunu ve ilgili maddeleri uyarınca, şüpheli hakkında soruşturma açılarak kamu adına kovuşturma yapılması zarureti hasıl olmuştur."

Dilekçede, Mütercimler hakkında eylemlerine uyan TCK'nin ilgili maddeleri uyarınca soruşturma ve kovuşturma yapılarak kamu davası açılması ve tecziyelerine karar verilmesi talep edildi.

Yorumlar (3)
Osman Özer 12 ay önce
Allah razı olsun. Diyanet işleri baskanligimizdan. Ayrıca diyanet personellerini kapma yarışına giren sendikalarında dava ci olmaları dileğimizdir
MUALLİM 12 ay önce
Acizane severek ettiğim dualardan bir tanesi de şudur elhamdülillah. Yarabi Ümmet-i Muhammed Mustafa (a.s.v)'in yöneticilerini-imamlarını gerçekten takva sahibi ve adalet sahibi insanlardan eyle. İnşaAllah bu şekilde olduğu sürece bu dinin sütunlarını hiçkimsenin yıkmaya gücü yetmeyecektir. Bu şekilde onurla sizlerden güç almaya devam edeceğiz...
Ali öktem 12 ay önce
Çok isabetli olmuş Allah razı olsun herkesin haddini ve hukukunu bilmesi gerekiyor
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?