banner250

banner246

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Din Görevlilerine Çağrıda Bulundu

Başkan Erbaş Rize'de il buluşmaları kasamında din görevlileriyle bir araya geldi. Erbaş, din görevlilerinden özel isteklerde bulundu

Diyanet 28.07.2018, 11:04
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Din Görevlilerine Çağrıda Bulundu
© Diyanet Haber

Diaynet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, il buluşmaları kapsamında Rize'ye geldi. Önce Valilik ziyareti yapan Erbaş daha sonda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğünü ve İl Müftülüğünü ziyaret etti.

Erbaş öğleden sonra Rize genelinde görev yapan din görevlileriyle bir araya gelerek istişarelerde bulundu. Erbaş din görevlilerine hitaben yaptığı konuşmada önemli hususlara değinerek daha çok çocuk ve gence ulaşmalarını istedi.

Erbaş, din görevlisinin iyiliği yapan ve insanları iyiliğe çağıran kişi olduğunu ifade ederek, “Hayra çağıran, iyiliği emreden, kötülükten men eden ve bu şekilde kurtuluşa erecek adaylardanız hepimiz. Diyanet İşleri Teşkilatı olarak hepimiz bu yolun yolcusuyuz. Bu emanet bizim omuzlarımızda çünkü bizler peygamberlerin varisleriyiz. Peygamberimizin mihrabının, minberinin, kürsüsünün varisleriyiz biz” dedi.

Peygamber Efendimizin Medine’ye hicretinin ardından Mescid-i Nebevi'yi kurduğunu anımsatan Başkan Erbaş, “Mescid-i Nebevi'yi inşa ettikten sonra yaptığı ilk iş suffeyi kurmak oldu. Bugün hepinizin camileri, Mescid-i Nebevi'nin bir şubesidir. Kur'an kursları suffenin bir şubesidir. Mescid-i Nebevi ve onun içindeki suffe sayesinde Yesrip Medine-i Münevvere, yani aydınlanmış bir şehir oldu. Buradan alacağımız mesaj, bulunduğumuz mahalleyi aydınlatacak en önemli mekan o mahallenin camisidir. O caminin içinde yapacağımız eğitimdir. Tıpkı şu anda yaz Kur'an kurslarıyla yaptığınız gibi” diye konuştu.

Din görevlilerinden daha çok çocuğa ve gence ulaşmak için gayret göstermelerini isteyen Başkan Erbaş, “Beklemeyelim, ‘camimize bir genç gelsin de onu okutayım’ biz gidelim kapıları çalalım. Kahvehaneleri kıraathane haline getirelim. Milletimizin aydınlanması, okuma alışkanlığını geliştirmesi için bu tür küçük dokunuşlara ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, Türkiye genelinde din istismarıyla mücadele kapsamında Diyanet’in yaptığı çalışmalara değinerek, “Milletimizi aydınlatmaya çalışıyoruz. Yüce dinimizin istismarına engel olmaya çalışıyoruz. Eğer biz engel olmazsak, biz sahih dini bilgiyle çocuklarımızı ve gençlerimizi donatmazsak onlara öyle yanlış bir din algısı ile yaklaşanlar oluyor ki, belli bir zaman sonra etkimiz de kalmıyor. Bakıyorsunuz bazen dili bir ayete dahi dönmeyenler, dergileriyle, yayınlarıyla, televizyonlarıyla yüce dinimizi istismar ederek milletimizin çocuklarını ve gençlerini öyle bir yanlış din algısına doğru çekiyorlar ki onlara bağlı olanların sayılarını duyunca şaşırıp kalıyorsunuz” şeklinde konuştu.

Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın “Rabbinin yoluna hikmetle davet et” diye buyurduğuna dikkat çeken Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Bir konuyu anlatırken, insanlara onu telkin derken en güzel bir şekilde o konu ile ilgili bir birikime sahip olarak güzel bir hasene ve öğüt ile anlat. Bu davette öne çıkan en önemli metottur. “Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız. Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz” bu metotları yerine getirerek ihlas ve samimiyetle, aşk ve heyecanla işimizi yapacağız. Bizim olmazsa olmazlarımız İhlas, samimiyet, aşk ve heyecandır.”

Kur’an-ı Kerim’i okuyup anlayıp hayatımıza yansıtmak ve bütün çocukların, gençlerin hayatlarını Kur’an ile aydınlatmak bizim vazifemiz” diyen Başkan Erbaş, “Cami dersleri bizim için çok büyük bir fırsat. Her namazın öncesinde ve sonrasında günde birkaç dersi Cemaatimizle, çocuklarıyla bu dersleri mutlaka yapmalıyız” şeklinde konuştu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (9)
Hamdi Saatçı 3 yıl önce
Camide görevli hatiplerimizin, çalışma saatleri düzenlenmeli. Hocalarımız cemaate yada sorusu olanlara doğru din bilgilerini vermeli. namaz bitti sonraki vakite kadar teneffüs olmamalı. Hala halkımız kuranın aletlerinin asla hadisler le çelişmemesini gerektiğini algılayamıyorlar.
Gönüllü 3 yıl önce
Yaz Kuran Kursları çok yararlı deil onusöylim çünkü bir yaptırımı yok çocuklar disiplin altına girmiyorlar öğrenmeden ziyade bir eğlence gibi görüyorlar. Bu din dersleri sürekli ve okullarda verilmeli ilk birinci sınıftan itibaren başlayarak. Ayrıca hiç bir din gönüllüsü Robotik bir makina deil oda insan gezmeye bi değişikliğe ihtiyaç duyabilir tam bu noktada yaz kursları başlıyor izinler duruyor. Bi arkadaşımız çalışma saatleri değişsin yazmış ona cevap vereyim normal memurlar gibi 8 , 6 olursa çalışma saatleri değişsin doğru saat 10 , 11 gibi camiden çıkarsan sabahta 3, 4 , gibi camiye girersen bu bu görevli daha niye teneffüs yapmasın helede köylerde görev yapan hocalarım Allah yardımcıları olsun. Hiç bir sosyal aktiviteleri yok stres küpü oluyorlar. Çünkü vakit aralarında bi yere gitme imkanları hiç yok.
İmamın hastası akrabası eşi dostu yokmuki ziyaret etmesin lakin yatsıdan sonra vakit geç bi yere gidemiyosun gün içindede vakit araları yetmiyor. Birazcık insaf lütfen....
Hamdi Saatçı 3 yıl önce
Kuranı okuyup anlayan ve Allahın ayetleri bilip uygulayan nesiller dileği ile. Abdest alma şadırvanlarına sıçratmaz verev kanal yapmak çok mu maliyetli? Bütün herşey üzerimize sıçrıyor.
MİNE HANİLÇE 3 yıl önce
Bende gönüllü kuran öğreticisi olmak için beldiyeye ve ilçe müftülüğüne baş vurdum ama lise diploması elimde olmadığı için başvurum iptal bence çok saçma bir sistem açıktan okuyupta kendini başka şekilde yetiştiren benim gibi bir çok arkadaşım var ama bizim zamanında okutan bir ailemiz olmadığı için evlendikten sonra kendimi tam yetistirdim ama tecrübe ve yaş sıkıntısı var şimdi
Genç Müezzin 3 yıl önce
Sürekli soyledigimiz sey camiiye kapanmak din gorevliligi degildir bir imam hatip veya müezzin kayyım mahalle halkiyla esnafla arası super guclu olmasi lazim camii ve halk arasindaki muhabbeti güçlü tutmasi lazim.
Ali can 3 yıl önce
Saliha teyze imamlar makina değil. Onlarında eşler çocukları var onlarında dinlenmeye gezmeye ve değişikliğe ihtiyaçları var.izinlsrini kışın ortasındamı kullansınlar. Ne kadar boş konuşuyorsunuz.bana göre yaz kursları bir ayı geçmemeli.
Din Gönüllüsü 3 yıl önce
Yaz kuran kursları bitmeden hiç bir görevli izne ayrılamaz. izinler yasak. Sadece rapor alıp izne çevirttirir. Doktorun rapor verdiği kişinin hasta olmadığını ıspatlamak zor. Acil bir durum olmadan görevlinin rapor alması hakkaniyete uymaz tabiki. Ayrıca kurslar denetleniyor. Denetim kişinin vicdanında olmalı. Yoksa bir müftü bir görevliyi 24 saat denetleyemez.
Hüseyin kiraz 3 yıl önce
ALLAH Razı olsun bunların olması için imam ksrdeşlerizin örnek olması ve kendilerini hem dini hem dünyevi hem ahlaki ve hem de ilmi yönden geliştirmelidir.
saliha 3 yıl önce
YAZ KURAN KURSLARI 8 HAFTA OMASINA RAĞMEN KADROLU HACALAR KURSUN BEŞİNCİ HAFTASINDA İZNE AYRILMAYA BAŞLADILAR 8 HAFTAYI TAMAMLAMALRI GEREKİR BÖYLE BİR HAKLARI VARMI BİLMİYORUM DİYANET İŞLERİNDEN YAZ KURAN KURSLARININ DENETLENMESİ GERRKİYOR
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?