banner203

banner250

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Minareleri ezansız bırakmayan bütün hocalarımıza selamlarımı gönderiyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 yılı ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası Açılış Programı'na gönderdiği mesajla, din görevlilerinin haftasını tebrik etti.

Diyanet 01.10.2021, 14:50
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Minareleri ezansız bırakmayan bütün hocalarımıza selamlarımı gönderiyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 yılı ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ dolayısıyla Edirne'de düzenlenen programa gönderdiği mesajla, din görevlilerinin haftasını tebrik etti.

"İmamlarımızın, müezzinlerimizin, Kur’an kursu öğreticilerimizin, vaizlerimizin, müftülerimizin ve din hizmetleri müşavirlerimizin Camiler ve Din Görevlileri Haftasını gönülden tebrik ediyorum." diyerek din görevlilerinin haftasını kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Diyanet camiamızın kıymetli mensupları, Saygıdeğer hocalarım,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum.

Mihrapları imamsız, minberleri hatipsiz, minareleri ezansız bırakmayan bütün hocalarımıza selamlarımı gönderiyorum.

Ömürlerini ilim ve irşat vazifesine adayan ve bugün artık aramızda bulunmayan üstadlarımızı rahmetle yâd ediyorum.

İmamlarımızın, müezzinlerimizin, Kur’an kursu öğreticilerimizin, vaizlerimizin, müftülerimizin ve din hizmetleri müşavirlerimizin “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nı gönülden tebrik ediyorum.

Bu yıl “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” teması altında icra edilecek etkinliklerin ülkemiz, milletimiz ve bütün İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum."

- Müslümanlığımızın nişanesi olan camilerimize sahip çıkmak, onları ihya ve imar etmek temel görevlerimizden biridir

Camilerin ilk günden bugüne hayatın merkezi olduğunu vurgulayan Erdoğan, " Mescid-i Nebi’nin ilk mescit ve ilk karargâh olarak Medine’de inşasından bugüne camiler daima hayatımızın merkezinde yer almıştır. Müslümanlar bu mekânlarda cem olmuş, birleşmiş, bütünleşmiş, aynı safta kalplerini birbirine kenetlemiştir. Hiçbir sınıf, sınır, mesafe, renk, dil ve ırk tanımayan cihanşümul “ümmet” kavramı evvela camilerimizde vücut bulmuştur. Birliğimizin, dirliğimizin, Müslümanlığımızın nişanesi olan camilerimize sahip çıkmak, onları ihya ve imar etmek temel görevlerimizden biridir." dedi.

- Caminin sosyal hayattaki rolünü daha da güçlendirecek çalışmalara ağırlık vermemiz gerekiyor

"Camileri imar etmenin yolu ise buraları tekrar eğitimin, dayanışmanın, paylaşmanın, ilim ve irfanın merkezleri haline getirmekle olacaktır." diyerek camilerin yeniden hayatın merkezine alınması gerektiğine dikkat çeken Erdoğan, mesajını şu ifadelerle tamamladı:

"Yeryüzünün süsü camiler olduğu gibi camilerin süsü de cemaattir, özellikle gençlerdir. Çocuklarımızın neşesiyle, gençlerimizin heyecanıyla, piri fanilerimizin tecrübesiyle, kadınlarımızın nezaket ve becerisiyle dolmayan bir cami, mahzun ve öksüz kalmış demektir. Çocuklarımızı bilhassa da gençlerimizi camilerle ne kadar kucaklaştırır, onlara camilerimiz vesilesiyle ne kadar şuur ve kimlik kazandırabilirsek, geleceğimiz o derece aydınlık ve huzurlu olacaktır. Bu bakımdan camilerimizi başta çocuklar olmak üzere toplumumuzun her kesimine açacak, caminin sosyal hayattaki rolünü daha da güçlendirecek çalışmalara ağırlık vermemiz gerekiyor.

“Peygamberlerin varisleri” olarak gördüğümüz din görevlilerimizin de gayretleriyle inşallah bunu başaracağımıza inanıyorum."

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (10)
Saadet MISTAÇOĞLU 2 ay önce
Ve aleyküm selâm sayın cumhurbaşkanım
Hafız Azime Esra İçli 2 ay önce
Ve aleyküm selâm ve rahmetullahi ve berakatüh âmin
Hüseyin Uçar 2 ay önce
Ve aleykümselam
Sabahattin gülaydın. 2 ay önce
Vealeyküm selam değerli cumhur başkanım size minnattarız Allah hhayırlı uzun ömürler versin hizmetlerinizde kolaylıklar ihsan eylesin.
Selim 2 ay önce
Aleyküm selam
Şaban Sezer 2 ay önce
Aleyna aleyküm selam cumhurbaşkanım.. Hazır din görevlileri haftasında iken sözleşmeli imamlara kadro verseniz de bizi sevindirseniz.. Bu anlamlı haftanın hediyesi olur
Fehmi Özcan 2 ay önce
"Peygamberlerin varisi" şerefinin şuurunda ve bilincinde bir hayat yaşamayı Rabbimden niyaz ediyorum
Mehmet Halit yaprak 2 ay önce
Allah razı olsun yâr ve yardımcımız olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?