banner250

banner246

Basın Açıklaması

Bugün bazı medya organlarında Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bir köpeğin, bir müezzin tarafından öldürüldüğüne dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Söz konusu üzücü olayın faili Başkanlığımızda görev yapmamaktadır.

Diyanet 20.06.2018, 11:08
Basın Açıklaması
© Diyanet Haber

Bugün bazı medya organlarında Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bir köpeğin, Başkanlığımız personeli bir müezzin tarafından öldürüldüğüne dair haberler yayınlanmıştır. Söz konusu üzücü olayın faili Başkanlığımıza bağlı bir görevlimiz değildir. Haberlerde “müezzin” olduğu iddia edilen kişinin müezzin olduğu bilgisi de gerçeği yansıtmamaktadır.

Bu vesile ile şunu ifade edelim ki; bütün canlılar bir gaye için yaratılmıştır ve her canlı varlık âlemindeki düzenin bir parçasıdır. İnsanın temel sorumluluklarından biri de bütün unsurlarıyla bu ahengi korumaktır.

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) “Dilsiz hayvanlar hakkında Allah’tan korkunuz” buyurarak tıpkı insanlar ve diğer varlıklar gibi hayvanların da hakları olduğunu ve korunması gerektiğini asırlar öncesinden bütün insanlığa ilan etmiştir. Elbette can taşıyan her varlığın en tabii ve dokunulmaz hakkı yaşama hakkıdır. Dolayısıyla hayvanlara işkence edilmesi İslam’ın asla tasvip etmediği insanlık dışı bir tutumdur. İslam ahlakı ve inancına göre herhangi bir canlıyı haksız yere öldüren ya da ona eziyet eden kişi âhirette bundan hesaba çekilecektir.

Nitekim Yüce dinimiz İslam’ı tanımlayan en özlü ifade “yaratana itaat ve yaratılanlara merhamet etmek”tir.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
İMAM SADIK 3 yıl önce
Yeni sitemiz hayırlu uğurlu olsun.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?