banner203

banner250

Terör Örgütleri Dini Duyguları İstismar Ediyor!

Diyanet TV ekranlarında yayınlanan ‘Medya ve Din’de bu hafta terör örgütlerinin dini duyguları nasıl istismar ettiği konusuna dikkat çekildi.

Diyanet TV 07.11.2019, 19:08
Terör Örgütleri Dini Duyguları İstismar Ediyor!

İnternetten dini bilgiye ulaşma konusunda ne durumdayız? Dini bilgi içeren internet siteleri güvenilir mi? Gençler, dini bilgiyi nereden ve nasıl öğreniyorlar? sorularına cevap arandı. İnternet ve Dini Bilgi Edinme Süreçleri’nin masaya yatırıldığı programın konuğu, Erciyes Üniversitesi’nden Dr. Metin Eken konuk oldu.

Sosyal medyayla birlikte, din istismarının yaygınlaştığına dikkat çeken Eken, sosyal medya hesaplarında, dini duyguları istismar edecek içeriklerin paylaşıldığına dikkat çekti.

Dini duyguların sosyal medya aracılığıyla manipüle edildiğine değinen Dr. Eken, insanların bu nedenle terör gruplarına katıldığını ifade etti.

Terör örgütü Daeş’i örnek veren Eken, ‘Terör örgütü Daeş, bugün dini duyguları manipüle ederek, taraftar kazanma yoluna gidiyor. Bu da, çok ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.’ dedi.

Eken, bilgiye ulaşırken yaşanan enformasyon karışıklığına da değindi. Bu sorunların, dini bilgilere ulaşırken de yaşandığını belirten Eken ‘Sosyal medyada yazılan bir sözün, altında parantez içerisinde, ‘Hadis-i Şerif’ yazıyor. Biraz daha araştırdığımızda, bu sözün aslında özlü söz olduğunu buluyoruz. Bu söz önemli bir şahsa ait ama ‘Hadis-i Şerif’ değil.’ dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Radyo ve TV Daire Başkanı Mustafa Çuhadar'ın sunumuyla ‘Medya ve Din’in, yarın akşam ekranlara gelecek bölümünde ise; ‘Medya ve İslamofobi’ konusu ele alınacak.

Konya Selçuk Üniversitesi’nden Dr. Fatma Betül Aydın Varol'un konuk olacağı bölümde, İslam karşıtlığının ne boyutta olduğu, batı dünyasında İslami sembollerin nasıl yansıtıldığı, Müslümanlar’ın İslam karşıtlığını engellemek için neler yapması gerektiği, konuları ele alınacak.

Mustafa Çuhadar’ın hazırlayıp sunduğu ‘Medya ve Din’ her Cuma saat 21.30’da Diyanet TV’de.

Medya ve Din 7. Bölüm

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?