banner250

banner246

Orta Asya ve Afrika Belgeselleri Diyanet TV’de

Diyanet TV, ekranlara getirdiği belgesellerle farklı coğrafya ve kültürleri izleyiciye aktarıyor.  

Diyanet TV 18.11.2019, 17:12
Orta Asya ve Afrika Belgeselleri Diyanet TV’de
© Diyanet Haber

Ekranlarında belgesellere de yer veren Diyanet TV, iki yeni belgeselle farklı coğrafyaları ele alıyor.  

Afrika Kıtası ve Orta Asya kültürlerinin anlatıldığı belgesellerden ‘Afrika Hikayesi’nde Kara Kıta’nın kültürü ve sosyal yaşamı izleyiciye aktarılırken ‘Orta Asya Günlüğü’ belgeselinde Bozkır Türklerinin yaşamları ele alınıyor.

‘Afrika Hikayesi’ adlı belgeselde, Afrika’da yaşayan Müslümanların, sosyal hayatları, kültürleri, tarihte ve günümüzde yaşadıkları zorlukların yanı sıra renkli kültürleri, el sanatları, yerel dansları yerli halkın anlatımıyla izleyiciye aktarılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bölgeye yönelik din hizmetleri ve bölgede görev yapan din görevlilerinin Afrika’da bulunduğu sürede bölge halkına hizmetleri yine halkın dilinden izleyiciye aktarılıyor.

Orta Asya Türkleri’nin yaşamları Diyanet TV’de…

Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan gibi aynı coğrafyada bulunan ülkelerin iç içe geçmiş gelenekleri, kültür mirasları tarihi, kültürel ve dini değerleri ‘Orta Asya Günlüğü' belgeselinde izleyiciye aktarılıyor. Orta Asya’da bulunan mimari yapılardan tarihte önemli yeri olan Merv şehrine, Orta Asya’daki geçim kaynaklarından bozkır lezzetlerine kadar birçok konu geniş yelpazede ele alınıyor.

Belgeselde tüm bunların yanı sıra Ahmet Yesevi’nin doğduğu Kazakistan’ın Sayram kasabasının güzellikleri ve Ahmet Yesevi’nin hayatı anlatılırken Hotin Türkleri’nin yaşamı, kültürü de izleyiciye aktarılıyor.

‘Afrika Hikayesi’ her Pazartesi saat 14.00’te ekranlara gelirken ‘Orta Asya Günlüğü’ her Pazar saat 16.00’da Diyanet TV’de.

DİYANET TV - CANLI YAYIN

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)