Mizan’da programında “infak” konusu ele alındı

Diyanet TV ekranlarında yayınlanan “Mizan” programının bu haftaki bölümünde, “infak” konusu ele alındı.

Diyanet Haber
Mizan’da programında “infak” konusu ele alındı

Toplumsal konularda karşılaşılan sorunların uzman hocalar eşliğinde ve ayetler esas alınarak ele alındığı programMizan”da bu hafta infak konusu işlendi.

Programın sunuculuğunu üstlenen Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Cenksu Üçer, İslam’ın bir paylaşma medeniyeti olduğunu belirterek Allah’ın bize paylaşmayı tavsiye ettiğini söyledi.

Program konuklarından Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Canpolat, infakın Allah yolunda harcamak anlamına geldiğini söyleyerek şöyle devam etti:

“Bunun içerisine zekât, sadaka, fıtır, kurban bütün Allah yolunda harcanan ne varsa girer. Bunların farz olanları vardır. Bir insanın ailesini, çoluk çocuğunu ihmal etmesi büyük günahtır. Farz olan varken fazdan başlanır. Vakıf müesseseleri hepsi infakın içine girer. Kişi en çok sevdiği şeyleri verebiliyorsa gerçek manada iyiliğe erişmiş ve cimrilikten nefsini arındırmış olur.”

Kur’an-ı Kerim’de infak konusuyla ilgili ayetleri açıklayarak konu hakkında bilgi veren Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Muhlis Akar ise şunları söyledi:

“İman soyut değildir. İbadet olarak tezahür etmesi gerekir. Namaz, zekât ve infak bu ibadetlerin başında gelir. İnfak zorunlu ve gönüllü her türlü iyiliği kapsıyor. Bir insan huzuru yakalamak istiyorsa hakkıyla iman etmeli. İmanının gereği olarak da namazını, zekâtını ve infakta bulunmayı hakkıyla yerine getirmelidir.”

“Mizan” ramazan boyunca her pazartesi 22.30’da Diyanet TV’de…

Diyanet Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER