banner250

banner203

Diyanet TV’de yeni sezon yeni ve özel programlarla başladı

Diyanet TV, 21 Eylül’de başladığı yeni yayın döneminde, çok sayıda yeni ve özgün programı izleyiciyle buluşturuyor.

Diyanet TV 24.09.2020, 14:48
Diyanet TV’de yeni sezon yeni ve özel programlarla başladı
© Diyanet Haber

Birbirinden farklı ve zengin içeriğe sahip çok sayıda program, yeni yayın döneminde Diyanet TV ekranlarında izleyiciyle buluşuyor.

Diyanet TV’de yeni yayın dönemi 21 Eylül’de başladı

Diyanet TV, 21 Eylül itibarıyla yeni yayın dönemine başladı.

“Yeni Güne Merhaba”

Kur’an, hadis, dini sohbet, fikir, kültür – sanat, çocuk ve gençlere hitap eden birçok yeni programı yeni sezonda izleyiciyle buluşturan Diyanet TV’nin sevilen programlarından Yeni Güne Merhaba’da yeni yayın dönemindeki zengin program içeriğine dikkat çekildi.

Programın yeni sezondaki ilk bölümüne Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı ile Radyo ve Televizyon Daire Başkanı Mustafa Çuhadar konuk oldu.

Profesyonel bir kadro ile yapılan çalışmalar sonucu yeni yayın dönemine hazır olan Diyanet TV’nin hazırladığı programlar, yeni sezonun ilk yayınlanan programı Yeni Güne Merhaba’da ele alındı.

Programın yeni sezondaki ilk bölümünde, Diyanet TV’nin zengin program içeriğiyle Kur’an, hadis, dini sohbet, fikir, kültür – sanat, çocuk ve gençlere hitap eden programlarla 21 Eylül’ü takip eden haftalarda izleyiciyle buluşacağı vurgulandı.

“Ailenizin Kanalı” sloganıyla yola çıkan Diyanet TV’nin salgının sürecinin etkilerini azaltmadaki önemine değinilen programda, dini yayıncılık açısından Diyanet TV’nin yerine dikkat çekildi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Diyanet TV’nin kamusal ve dini yayıncılık açısından önemini dile getirdi.

Dini bilgilerin televizyon aracılığıyla topluma yayılmasının büyük bir fırsat olduğunu söyleyen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı, Diyanet TV’nin dini bilgileri toplumun büyük bir kesimine ulaştırmadaki önemine şu sözlerle dikkat çekti:

“Çok büyük bir fırsat olduğu ortada, önceki dönemlerde televizyondan ve radyodan yayın yapma imkânı bulmayan ancak insanlara dini anlatmak isteyen bir hanımefendi ya da beyefendi ancak çevresindeki insanlara ve Kur’an kursuna gelenlere konuşabiliyordu. Ancak camiye gelen cemaate konuşabiliyordu. Bugün baktığımız zaman tek bir sosyal medya mecrasında, canlı yayınla bir vaize hanım binlerce insana aynı anda vaaz verebiliyor.”

Radyo ve Televizyon Daire Başkanı Çuhadar ise yeni yayın dönemindeki programların 7’den 70’e herkese hitap ettiğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Camide ve kürsüde nasıl ki toplumun bütün kesimlerine hitap ediyorsanız, televizyonunuzla, sosyal medyanızla bunu yapmak zorundasınızdır. Dolayısıyla Diyanet TV’de bir genç,  bir çocuk, bir aile, bir işitme engelli birey kendini bulabilir. Dini yayıncılık çeşitliliği gerektiren, çeşitli mecralarda bulunmayı gerektiren bir yayın türü. Diyanet İşleri Başkanlığımız bunu, Diyanet TV ve radyolarıyla sürdürmeye devam ediyor. Diyanet TV’de huzursuzluk, tartışma, şiddet, yüksek ses tonu olmayacak. Nahif bir dil olacak. İslam’ın sahih bilgisini güçlü bir sedayla söyleme yeri olacak Diyanet TV. Bu güne kadar böyle oldu inşallah bundan sonra da böyle olmaya devam edecek.” 

“Yeni Güne Merhaba” hafta içi her gün saat 10.00’da Diyanet TV’de…

“Ailem”

Diyanet TV yeni bir belgeseli daha izleyiciyle buluşturuyor. 

“Ailem” belgeseli, her bölümünde alanında uzman kişilerin yorumlarıyla aileyi bütün yönleriyle ele alıyor.

Programda uzmanlar tarafından “Aile nedir?”, “Eşlerin birbirine karşı sorumlulukları nelerdir?”, “Aile olmanın manevi yükümlülükleri nelerdir? gibi sorulara, Kur’an ve hadisler ışığında cevap veriliyor.

“Kur’an’da bahsedilen örnek aileler”, “Emanet bilincinde aile”, “Aile olmanın manevi yükümlülükleri” gibi konular, Diyanet TV’nin yeni belgeseli Ailem’de ele alınıyor.

“Ailem” her çarşamba saat 21.30’da Diyanet TV’de…

“Diyanet’e Soralım” yeni sezonda işaret dili tercümesiyle ekranlara geliyor

Diyanet TV ekranlarında halktan gelen dini soruların yanıt bulduğu, canlı olarak yayınlanan “Diyanet’e Soralım” programı, yeni sezonda işaret dili tercümesiyle ekranlara geliyor.

Engellilere yönelik programlarıyla farkındalık oluşturan Diyanet TV’nin en çok izlenen programlarından “Diyanet’e Soralım”, işaret dili tercümesi ile yayınlanıyor. Gelen soruların Din İşleri Yüksek Kurulu üye ve uzmanları tarafından yanıt bulduğu programda, işaret dili tercümesi yapılarak işitme engelli bireylerin programa katılım sağlaması bekleniyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Dr. Fatih Mehmet Aydın ve Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Tahir Tural’ın sorulara cevap verdiği “Diyanet’e Soralım”, hafta içi her gün saat 20.00’de Diyanet TV’de…

“Fatih Savaş Gençlerle Camide”

Diyanet TV, yeni sezonda gençlere yönelik bir programı daha izleyiciyle buluşturuyor. Hafız Fatih Savaş’ın sunduğu “Fatih Savaş Gençlerle Camide” adlı programda, her hafta farklı bir cami gençlerle birlikte ziyaret ediliyor.

Her hafta farklı bir camiyi ziyaret eden gençler, cami görevlileriyle bir araya geliyor.

“Fatih Savaş Gençlerle Camide” her cuma saat 21.00’de Diyanet TV’de…

“Ömre Bedel”

Sevgi, saygı, merhamet, aile olmak, evlat yetiştirmek gibi hayatı anlamlı kılan yaşanmışlıklar ve zorluklara göğüs gererek şükür ve inançla yaşanmış hikâyeler, “Ömre Bedel” adlı programda ele alınıyor.

İnancını kaybetmeyen, sahip olduklarının kıymetini bilen, Allah’a olan inancını hep içinde taşıyarak şükreden insanların ibretlik yaşam öyküleri, “Ömre Bedel” programıyla Diyanet TV ekranlarında izleyiciyle buluşuyor.

Her bölümde farklı bir konuğun hayatını ve anılarını Diyanet TV'ye anlatacağı Ömre Bedel’de, Anadolu’nun kültürü, geçmişi ve yaşanmışlıkları da izleyiciye sunuluyor.

“Ömre Bedel” her perşembe saat 21.00’de Diyanet TV’de…

"Farklı Bakış"

Diyanet TV’nin tartışma programı “Farklı Bakış” yeni yayın döneminde ekranlarda olmaya devam ediyor.

Her pazartesi saat 22.00’de Diyanet TV ekranlarında izleyiciyle buluşan programda, güncel konular farklı bakış açılarıyla uzman konuklar tarafından masaya yatırılıyor.

Farklı Bakış'ın yeni yayın dönemindeki ilk bölümüne, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saffet Köse ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Yapıcı konuk oldu. 

Programda, salgının dini hayatımıza etkileri ve musibetlerle başa çıkmanın dini ve psikolojik yönleri ele alındı.

“Salgın sürecinde bireysel anlamda dine bakış açısında bir değişme oldu mu?”, “Salgın, kul-ilah ilişkisi bağlamında bir değişikliğe, sorgulamaya sebep olmuş mudur?”, “Musibetlere karşı İslam’ın öngördüğü dini yaklaşım nedir?”, “Musibetler Allah’ın bir takdiri midir?” gibi sorulara cevap verildi.

“Farklı Bakış” her pazartesi saat 22.00’de Diyanet TV’de…

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)