banner199

banner103

Dini konuların ekran önünde tartışılması nasıl değerlendirilmeli?

Medya ve din ilişkisinin uzman konuklarla birlikte ele alındığı “Medya ve Din”in bu haftaki bölümünün konusu dini tartışma programları oldu.

Diyanet TV 18.02.2020, 09:58
Dini konuların ekran önünde tartışılması nasıl değerlendirilmeli?
© Diyanet Haber
banner200

Televizyon programlarının bir parçası haline gelen dini tartışma programlarının ele alındığı bölümde “Dini konuların ekran önünde tartışılması nasıl değerlendirilmeli?” “Tartışma eksenli dini programlar insanlarda nasıl bir algıya sebep oluyor?” sorularına cevap verildi.

Programın bu haftaki konuğu olan Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Enbiya Yıldırım, tartışma programlarının dini hassasiyetleri zedelediğini ifade etti. Dini tartışma programlarının insanların zihninde karışıklıklığa neden olduğunu değerlendiren Yıldırım, bu tarz programların izleyenlerde soru işaretlerine neden olduğuna vurgu yaptı.

“Din ile ilgili programlardaki asıl gayenin insanların doğru dini bilgiyi öğrenmesi olmalıdır.”

Yıldırım, dini programlardaki asıl amacın ne olması gerektiğine dikkat çekerek, din ile ilgili programlardaki asıl gayenin, insanlara doğru dini bilgiyi öğretmek olması gerektiğine vurgu yaptı.

Yıldırım, dini tartışma programlarının izleyicilerine uyarılarda bulundu. Dini tartışma programlarının amacının gerçekleri ortaya koymak olduğunu ifade eden Yıldırım, insanların bu programlarda nefislerinin peşine takılmak suretiyle, kendisini ön plana geçirmeye çalıştıklarını ve dini konulardan uzaklaştıklarını belirtti.

“Tartışma programları din hakkında nasıl bir algı oluşturur?” ve “Hadis konusunda yapılan tartışmalar nasıl bir algı oluşturur?” sorularına da yanıt verilen programda, dini konularda halkı bilinçlendirirken medyanın önemi hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

Mustafa Çuhadar’ın hazırlayıp sunduğu ‘Medya ve Din’ her Cuma saat 21.30’da Diyanet TV’de…

Medya ve Din 22. Bölüm

Yorumlar (0)