banner203

banner250

"Bir Yazar Bir Kitap"ta bu hafta “Hasan Basri Çantay” konuşuldu

Diyanet TV’nin kültür-sanat programlarından “Bir Yazar Bir Kitap”ın bu haftaki konusu “Hasan Basri Çantay” oldu. Her bölümünde farklı bir yazarın ve eserinin anlatıldığı “Bir Yazar Bir Kitap” adlı programda, bu hafta Prof. Dr. İsmail Çalışkan'ın "Hasan Basri Çantay" adlı eseri ele alındı.

Diyanet TV 04.03.2020, 10:57
"Bir Yazar Bir Kitap"ta bu hafta “Hasan Basri Çantay” konuşuldu
© Diyanet Haber

20. yüzyılın fikir ve düşünce adamı, birçok önemli eserin müellifi, tefsir ve hadis çalışmaları bulunan Hasan Basri Çantay’ın hayatı, eserleri ve düşünce dünyasının anlatıldığı programa, Hasan Basri Çantay ile ilgili çalışmaları olan Prof. Dr. İsmail Çalışkan konuk olarak katıldı.

“Mehmet Akif Ersoy'u, İstiklal Marşı'nı yazmaya ikna etmiştir”

Hasan Basri Çantay'ın, Tacettin Dergahı’nın yanı başında bulunan ve Milli Şairimizin İstiklal Marşı’nı yazdığı evde Mehmet Akif Ersoy'la birlikte kaldığını belirten Çalışkan, Milli Mücadele döneminde vatanın selameti için birlikte çalıştıklarını ifade etti.

Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yazmasına ikna edenin de Hasan Basri Çantay olduğunu söyleyen Çalışkan, Milli Şaire ait “Bülbül” adlı önemli eserin de Hasan Basri Çantay’a ithafen yazıldığını dile getirdi.

“Hasan Basri Çantay’ın fikirlerinden istifade etmeliyiz”

Hasan Basri Çantay'ın İslam dünyasına birçok önemli eser kazandıran şair, yazar ve fikir adamı olduğunu belirten Çalışkan, "Hasan Basri Çantay, fikirlerinden istifade edilmesi gereken kültürümüzün ve düşünce dünyamızın inşasında önemli katkıları olan bir yazardır. Daha iyi tanıtılması ve fikirlerinden istifade edilmesi gerektiğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Programda, “Hasan Basri Çantay’ın Milli mücadeleye katkıları nelerdir?” ve “Düşünce dünyasını kimler etkilemiştir?”  sorularına da cevap verildi. 20. Yüzyıl Türkiye'sinin edebi, dini ve siyasi düşüncesini kavramaya yardımcı olacak "Hasan Basri Çantay" adlı eserde anlatılanlar da izleyiciye aktarıldı.

"Bir Yazar Bir Kitap" Nuray Altay'ın sunumuyla her Pazar saat 12.00'de Diyanet TV'de…

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)